Н ови и екзотични такси и неустойки надуват размера на бързите кредити. Контролните органи отчитат бум на жалбите срещу фирми за бързи кредити. Само при омбудсмана за последните три години са постъпили над 3700 оплаквания от измамени граждани.

Най-често нарушенията са свързани с неравноправни клаузи, скрити такси и предлагане на допълнителен пакет от услуги, които никога не се предоставят на потребителите, разказва NOVA.

Фирмите за бързи кредити измислят все по-нови и по-екзотични такси. Според юристите това се прави в стремежа им да надхвърлят тавана, който държавата поставя на крайната цена на заемите.

„В един от договорите бях попаднала на

такса „Преференциално отношение в офиса”,

каквото и да означава това или „събиране на вноска на офиса на каса – без допълнителна комисионна”, при положение че законът забранява събиране на комисионни”, обясни адвокат Десислава Филипова.

„Целта е хем да изглежда, че спазват закона, хем да сложат оскъпяване, което да им позволява да движат бизнеса”, коментира кредитният анализатор Тихомир Тошев.

В договорите откриваме и такси „оценка на риска”, „ангажимент” и „предизвикан риск”, които нищо не говорят на потребителите.

„При кредит от 350 евро за това, че клиентът не си е платил навреме застраховката, той е натоварен с 2 000 евро такса.

Друга типична такса е „Посещение в дома”

– при забава на плащане на кредита се събира такса за това, че кредиторът притеснява своя клиент. С подобни финансови капани дългът нараства до 7 пъти над сумата, която се дължи като заем и лихва”, заяви Филипова.

Адвокатът добавя: „Самият закон забранява и потребителите да се товарят с такси, свързани с усвояването и управлението на кредита. Още повече, че рекламите на тези фирми казват, че бързо се отпуска кредит и няма нужда от експресно разглеждане”.
 
„Онези такси, които са условия за използване на услугата, от които потребителят не може да се откаже, влизат в ГПР”,

каза Николай Цветанов от Асоциация на фирмите за отговорно небанково кредитиране.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

-Къде си? -Изчезнах за малко да видя дали ще ти липсвам, ще усетиш ли отсъствието ми. -Я стига глупости. -Добре, шефе, идвам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Илиян Любомиров: Винаги съм искал да имам голямо семейство

Илиян Любомиров: Винаги съм искал да имам голямо семейство

Любопитно Преди 3 минути

" Нищо не може да ме предизвика интелектуално така, както разговорът с малко дете"

Президентът Радев ще връчи знамето на 22-и ученически гвардейски отряд в Елин Пелин

Президентът Радев ще връчи знамето на 22-и ученически гвардейски отряд в Елин Пелин

България Преди 27 минути

Държавният глава ще приеме строя на младите гвардейци от Средно училище „Васил Левски“ в града

Започва обстойна реставрация на храма "Света София" в Истанбул

Започва обстойна реставрация на храма "Света София" в Истанбул

Свят Преди 51 минути

Въпреки строителните дейности, църквата ще остане достъпна за посетители

Какво става в Одеса, поредна среднощна атака с дронове, има ранени

Какво става в Одеса, поредна среднощна атака с дронове, има ранени

Свят Преди 1 час

Според информацията на местните власти нападението е нанесло сериозни щети на цивилна инфраструктура

<p>Обама обвини Тръмп в &quot;незаконна&quot; заплаха&nbsp;</p>

Обама нарича замразяването на финансирането за Харвард от Тръмп „незаконно“

Свят Преди 1 час

Бившият президент критикува заплахите на администрацията на Тръмп към университета

Джийн Хекман

Публикуваха нов доклад за смъртта на Джийн Хекман

Свят Преди 1 час

Съпругата му активно е търсила в интернет информация за грипоподобни симптоми и техники за дишане

Lil Nas X в болница с частична парализа на лицето

Lil Nas X в болница с частична парализа на лицето

Свят Преди 1 час

Звездата съобщи на своите 10,4 милиона последователи, че е „изгубил контрол“ над дясната страна на лицето си

<p>&quot;Хамас&quot; отхвърля израелското предложение за прекратяване на огъня&nbsp;</p>

"Хамас" отхвърля израелското предложение за прекратяване на огъня в Газа

Свят Преди 1 час

Израелската офанзива продължава, докато хуманитарната ситуация в региона остава критична

<p>Силно земетресение разтърси Афганистан</p>

Силно земетресение разтърси Афганистан

Свят Преди 1 час

На този етап няма информация за ранени и загинали хора

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на лекарствата

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на лекарствата

Свят Преди 1 час

Президентът =предвижда мерки за намаляване на разходите за медикаменти и подобряване на достъпа до лекарства

Доналд Тръмп

Тръмп закрива посолства на САЩ по целия свят

Свят Преди 2 часа

Предвижда се и премахване на почти цялото финансиране на международни организации като ООН и НАТО

След над три години преговори: СЗО прие споразумение за борба с бъдещи пандемии

След над три години преговори: СЗО прие споразумение за борба с бъдещи пандемии

Свят Преди 2 часа

То предвижда и създаването на система за достъп до патогенните агенти и за споделяне на предимствата от тях

Доц. Светослав Живков: Атентатът в "Света Неделя" не е акт на отчаяние, а планиран терористичен удар

Доц. Светослав Живков: Атентатът в "Света Неделя" не е акт на отчаяние, а планиран терористичен удар

България Преди 2 часа

100 години след най-кървавото нападение в българската история – какво стои зад него, защо метежът не успява и защо истината все още се бори със стари митове

<p>Македония: България отново изопачава фактите</p>

Македония: България отново изопачава фактите

България Преди 2 часа

Изказването е по повод Коридор 8, за който от Скопие казват: „Само в Република Македония се строи. Едно са делата, друго са думите, за съжаление те липсват при нашите съседи“

Полицията спря опасен автобус с ученици в Кричим

Полицията спря опасен автобус с ученици в Кричим

България Преди 2 часа

45 ученици е трябвало да бъдат превозени с автобуса до Банско

<p>Разбиха склад за анаболни стероиди в &quot;Студентски град&quot;</p>

Разбиха склад за анаболни стероиди в "Студентски град", има задържани

България Преди 3 часа

При акцията са арестувани двама мъже – на 31 и 32 години