Е динадесет нови депутати от управляващата коалиция положиха клетва пред Народното събрание на мястото на избраните за министри в редовното правителство.
Венцислава Любенова от "Продължаваме Промяната" влиза като депутат от Пловдив. Тя заема мястото в парламента на Кирил Петков за времето, за което той изпълнява функциите на министър-председател.
Емил Георгиев влиза от листата на "БСП за България" в 25-и МИР София на мястото на лидера на БСП Корнелия Нинова, която беше избрана за вицепремиер и министър на икономиката и индустрията.
Преди това Народното събрание прие решения за прекратяване на пълномощията на народните представители Яна Балникова и Лена Бориславова от ПГ "Продължаваме Промяната".
Балникова и Бориславова са депозирали своите оставки на 14 декември, съобщи председателят на парламента Никола Минчев.
Със 157 гласа "за", един - "против" и петима - "въздържали се" депутатите приеха оставката на Яна Балникова. Оставката на Лена Бориславова бе гласувана със 161 - "за", петима - "против" и трима "въздържали се".
Оставки на двама депутати от „Продължаваме промяната”
Двете дами са подали оставки, като са посочили чл.72, ал.1 т.1 от Конституцията на Република България, който гласи, че "пълномощията на народния представител се прекратяват предсрочно при подаване на оставка пред Народното събрание".
Балникова е зам.-председател на парламентарната група на ПП, а Бориславова оглавява временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание.
По информация на NOVA сега Бориславова ще бъде говорител на Министерския съвет.
Преди дни Велико Минков също заяви, че иска да напусне Народното събрание.
Депутат от "Продължаваме промяната" напуска НС
Лена Бориславова подава оставка и като председател на временната комисия за изготвяне на правилник на НС. На нейно място бе предложен Настимир Ананиев.
Ананиев, депутат от "Продължаваме Промяната" /ПП/, бе избран за поста, като "За" гласуваха 160 народни представители, "против" - 52-а, а двама се въздържаха.
В изказване по време на дебата по точката депутатът от ГЕРБ-СДС Александър Ненков коментира, че Ананиев няма достатъчно парламентарен опит, за да оглави комисията. По думите му сред четирите партии, които сформираха мнозинство в парламента - ПП, БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България", има по-опитни депутати, които са и юристи.
Ненков даде пример с Ива Митева, депутат от ИТН и председател на предходните два парламента, и Атанас Славов от ДБ. Председателят на парламентарната група на ПП Андрей Гюров обясни, че комисията вече е напреднала със своята работа.
Той защити избора на Ананиев за председател. "Ние смятаме, че той е подходящият човек за оставащото едно заседание", каза Гюров.
Парламентът гласува също Явор Божанков от БСП за България да стане член на временната комисия.
Депутатите ще продължат и работата си по правилника за дейността на парламента.
Като трета точка в седмичния дневен ред беше заложено създаването на временна комисия по въпросите с енергийната криза. По предложение на Георги Свиленски от БСП точката ще се разглежда днес, а не в четвъртък, както беше заложено предварително.
Предложението доведе до остра реакция от страна на ГЕРБ. Бившият енергиен министър Теменужка Петкова заяви, че енергийна криза има тогава, когато не могат да се покриват доставките за ток. Бившият здравен министър проф. Костадин Ангелов пък попита защо ще се обсъжда създаването на комисия за кризата с тока, а не било заложено създаването на такава за COVID кризата.
В проекта за решение за създаване на временна комисия за енергийната криза е записано да се създаде комисия, включваща по двама представители от всички партии. Тя ще е със срок от месец и трябва да потърси решение за справяне с високите цени на тока.
Очаква се да има редовен председателски съвет преди заседанието. На него може да бъде повдигната темата в НС да се влиза само със зелен сертификат. Това бе предложение на Кирил Петков. Към този момент няма решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!