Ж ълт за ниски температури е обявен за 17 области в страната в понеделник, показва справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН.
Леден ден ще бъде в областите: Кюстендил, Перник, София-област, София –град, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Шумен и Добрич.
По поречието на Дунав и на места в котловинните полета сутринта отново ще се образува мъгла, съобщават дежурните от НИМХ на БАН.
Минималните температури в Южна България ще са между минус 5 и минус 10 градуса, в Северна - между минус 10 и минус 15 градуса, на отделни места и по-ниски.
В понеделник до обяд ще преобладава слънчево време, но от запад облачността ще започне да се увеличава.
Ще се появи и слаб запад-северозападен вятър. Ще е малко по-топло, с максимални температури от минус 6-7 градуса в районите с по-трайна мъгла, до 4-5 градуса на места в Южна България.
През нощта срещу вторник облачността ще се вплътнява и ще започнат превалявания от сняг.
В северозападните райони ще има условия снегът да премине в слаб дъжд и да се образуват поледици. Атмосферното налягане ще се понижава, към края на деня ще е близко до средното за месеца.
Над Черноморието облачността ще е променлива, по-значителна в началото и края на деня. Все още без валежи. Ще духа слаб западен вятър, който по-късно ще се ориентира от югозапад. Максималните температури ще са от 0 до 3 градуса. Температурата на морската вода е 4-5 градуса. Вълнението на морето ще бъде 2 бала.
Над планините повече слънце ще има преди обяд. След пладне облачността от запад ще се увеличи.
Валежи от сняг ще има през нощта срещу вторник. Вятърът ще е умерен, по високите и открити части и силен от северозапад.
Максималната температура на височина 1200 метра ще е около минус 3 градуса, на 2000 метра - около минус 8 градуса.
Подробна 10-дневна прогноза за времето можете да видите на Sinoptik.bg.
За столичани:
В неделя София осъмна в двойна клопка - от студ и мъгла. Резултатът - повишени нива на фини прахови частици, разказва Нова ТВ.
В София при норма 50 микрограма на кубичен метър, стойностите в 8.00 часа сутринта бяха в пъти над пределно допустимата концентрация - 171 микрограма. Обяснението - колкото повече се опитваме да се стоплим, толкова повече са изгорелите газове, които се наслояват в мъглата.
Лекарите съветват всички да използваме шалове, за да се предпазим от фините прахови частици.
"Нужно е и да приемаме много плодове и зеленчуци, защото организмът има нужда от незаменимите антиоксиданти. Не съветвам прием на алкохол, защото алкохолът затопля временно и след това следва спазъм", заяви пред Нова пулмологът д-р София Ангелова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!