П оредна измама в интернет ужили български потребители. Десетки се оплакаха в понеделник, че са получили имейл с вирус, който уж трябвало да бъде от кредитната компания „Кредисимо“.
Измамниците дори използвали логото на „Кредисимо“,
а писмото било покана за плащане на просрочени задължения. В него се съдържали заплахи за частен съдебен изпълнител и наказателни производства.
ГДБОП ще може да шпионира „Вайбър“, „Фейсбук“ и „Скайп“
Всъщност това е подвеждащ имейл, целящ инсталиране на вирус. Измамата идва от бивша съветска република, информира днес началникът на звено „Трансгранични престъпления“ в ГДБОП Явор Колев в предаването „Здравей, България“ по NOVA.
Той отбеляза, че измамата изисква голям финансов и престъпен ресурс и вероятно е покровителствана от самата държава. По думите му организацията е сложна, вероятно е бил нает преводач, така че съобщението да звучи достоверно на български език.
“Изисква се огромен финансов и престъпен ресурс,
атаката произхожда от бившите съветски републики.
Постоянно комуникираме с партньорски служби, но не всички са кооперативни с нас, както колегите от ЕС и НАТО. Можем да направим извод, че се касае за престъпна дейност, която се покровителства, ако не организира, от такива държави”, каза Колев.
Той обясни, че чрез подобни имейли – достъпът до всички данни на компютъра става лесен за хакерите. В това число и пароли и IBAN на банкови сметки. И така стотици хиляди левове не стигат до правилния получател. По тази схема една от най-големите български компании била измамена с рекордните 600 хил. евро, които превела в полска, вместо белгийска банка. Оттам „муле“ на свой ред препратило парите на престъпниците, отново извън България.
„Има опасност да бъде открадната информацията, която се съдържа на компютъра
– пароли за различни приложения, електронна поща. Да кажем, че счетоводителка оставя в обедната си почивка отворена сесия към сайта на банката и включен електронен подпис към компютъра. Тогава, след като компютърът е заразен, нарежда пари по банкови сметки на мулета, които впоследствие биват изтеглени. Това е много популярна схема”, обясни Колев.
„Такива вълни се осъществяваха няколко пъти от началото на годината”, каза още комисар Явор Колев и припомни случая с мейлите, че сте длъжници на НАП и сте предадени на съдия-изпълнител.
„Това съобщение е начин да се принуди потребителя на интернет да го отвори, да зарази компютъра и да го направи част от бот-нет мрежа, в която компютърът се използва с други престъпни цели и се краде цялата информация.
Само българският мейл сървър abv.bg вчера е филтрирал над 500 000 такива спам съобщения”,
разкри схемата комисар Явор Колев.
По повод ареста на педофил, който тормозел над 1000 деца в социалната мрежа „Фейсбук”, Колев сподели, че педофили се задържат всяка седмица. „Тепърва предстоят експертизи, които до покажат колко от тях са били въвлечени в сексуални престъпления”, съобщи експертът.
Той раздели сексуалните изнудвания се делят на два вида. Едното е изнудване на дете от педофил и тук целта е то да извършва сексуални действия и да привлича свои приятели. Другото изнудване се извършва от организирани престъпни мрежи към възрастни хора, на които се искат пари, за да не се разпространят кадрите.
Още по темата вижте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!