З апочна нова серия от разговори за съставяне на правителство. Днес преговорните екипи са обсъждали отново политиките в "Земеделието", посочва NOVA.
За разлика от 5-дневния преговорен маратон, който беше излъчван онлайн, тази седмица разговорите са закрити за медиите.
Така тази сутрин преговарящите отново отвориха темата "Земеделие", за да изчистят различията. А в следващите дни започват и лидерските срещи, на които да се напише коалиционното споразумение и да се вземе решението кой е новият премиер на България.
Корнелия Нинова иска коалиционно споразумение преди преговорите за министри
Четири партии, пет дни, 18 публични дискусии, десетки експерти - това най-общо описва първия кръг от преговори за съставяне на мнозинство за управление.
Разговорите за бъдещо управление бяха инициирани от формацията с най-висок резултат на парламентарните избори - "Продължаваме Промяната", и включваха още три политически сили - "БСП за България", "Има такъв народ" /ИТН/ и "Демократична България" /ДБ/.
Очаква се четворната коалиция да подпише коалиционно споразумение за управление на страната за следващите четири години. Предстоят разговори на лидерите на формациите.
"Продължаваме промяната" си поставиха да задача да се създаде "А" отбора на България, който да я направи просперираща. "Имаме обща цел да направим най-добрия отбор от експерти за България", заяви в хода на преговорите съпредседателят на формацията Кирил Петков. Очакванията му са този екип да състави правителство, да е надпартиен и да слага България над всичко.
Сред приоритетите на коалицията са изкореняването на корупцията и свеждането ѝ до нивата в Словения, приемането на Бюджет 2022 в началото на следващата година, подобряване авторитета на страната пред международните партньори. Друг приоритет е запазване на позицията на България по въпроса за членството на Република Северна Македония в ЕС.
Трагичният инцидент на АМ "Струма", отнел живота на 45 души, сред които 12 деца, беляза началото на преговорния процес на 23 ноември. Разговорите бяха излъчвани онлайн във формат на паралелни дискусии, всяка от които модерирана от единия от двамата съпредседатели на ПП - Кирил Петков и Асен Василев.
След последната среща в събота (27 ноември) Кирил Петков отчете, че няма тема, по която да не е постигнато съгласие. По думите му не е имало сектор, в който българският интерес да не е надделял над политическите пристрастия на всяка една от преговарящите формации. Пожелавам да изпълним всички точки с реални действия и след четири години България няма да изглежда по този начин, каза в заключение Петков
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!