Д ългогодишната агресивна кампания на българската държава с дейности по „гладко и безпрепятствено даване на гражданство и паспорти на македонски граждани, с намерение да се съберат писмени доказателства, че македонците имат български корени“, изглежда е изправена пред сериозен провал, пише скопският вестник “Нова Македония“ в материал, цитиран от “Фокус“.
Съдейки по броя на избирателите за предстоящите избори в България, регистрирали се да упражнят правото си на глас в българското посолство в Скопие на 4 април, амбициите и усилията на българската политика за „повишаване на осведомеността“ на македонците за „общата история и произход ", са далеч от желания ефект. И в съседните държави е много малък броят на тези, които се чувстват българи и като такива са изразили желание да изпълнят задължението си към втората си родина. Това е фактът, който отразява колко е преувеличила официална София със своите изчисления и стремежи да покаже значителен брой българи в региона. Това беше и инструментът, с който българските държавни служители доказваха териториалните стремежи, както наскоро заяви българският министър на отбраната Каракачанов.
“Нова Македония“: Санстефанска България заема територии и народи от съседни държави, където почти няма българско малцинство.
Въз основа на официалните данни, публикувани на уебсайта на Българската централна избирателна комисия, в Македония (с която двустранните отношения са обтегнати именно поради отварянето на исторически и идентичностни проблеми) се регистрираха едва 328 души. Този брой е дори по-нисък от броя на регистрираните гласоподаватели от далечна Австралия - 422. От Сърбия избирателната комисия в България е получила само 172 заявления, а от Румъния 58. Срок за регистрация на български граждани в чужбина, които искат да участват в парламентарните избори в България., който ще се проведе на 4 април, изтече на 10 март, в полунощ.
MakPress: Северна Македония тръгва с българското знаме на "Евровизия"
Цифрата от 328 регистрирани гласоподаватели за българските избори в Македония е поразителна по отношение на данните, използвани от българските политици за издадени гражданство и паспорти на македонски граждани. Според тях този брой до момента е над 100 000 души, а над 70 000 македонски граждани се твърди, че са в процес на получаване на българско гражданство и паспорт. След публикуването на тези данни сатирични статуси от рода на „в Македония има повече Свидетели на Йехова, отколкото българи“ се появиха в македонската общественост и в социалните мрежи почти моментално.
“Нова Македония“: Принудително проведената етническа денационализация ще се завърне като бумеранг.
“Този повече от скромен брой регистрирани гласоподаватели от Македония за предстоящите избори в България недвусмислено показва, че тяхната дългогодишна пропаганда и кампания за „насаждане на български корени“ на македонците не се е хванала корен. Това е истинската картина на българските настроения в Македония. Разбира се, не може да се пренебрегне фактът, че в Македония са издадени хиляди гражданства и паспорти с изявления от „български произход“, но също така се вижда, че тези, които са направили изявленията или не са били искрени, или просто са го направили по икономически причини, за да се улесни намирането на работа в ЕС и дори в други страни по света, където е по-лесно да се получи паспорт от държава от ЕС. Прословутата истина е, че България използва членството в ЕС, за да издава българско гражданство на съседни държави като инструмент на своите експанзионистични политики. Въпреки че този брой, който се управлява от български политици, за 100 000 издадени гражданство в Македония е голям за Скопие, той все още не е задоволителен за София. А именно в самото начало на политиката за издаване на гражданство и паспорти, когато българският паспорт придоби стойност поради членството в ЕС, прогнозата и очакванията на България бяха през първите година-две в Македония да кандидатства за поне 200 000 души за гражданство. Тази тенденция и политика на България продължава почти двадесет години, но все пак е постигната само половината от първоначалната прогноза ,“ казва бившият македонски посланик Мелпомена Корнети.
Заев каза кога българите ще бъдат включени в конституцията
Въпреки че крайният срок за регистрация на гласоподаватели в чужбина е изтекъл, в допълнение към регистрацията за гласуване в Македония, македонските българи и македонските граждани, притежаващи българско гражданство и паспорти, имат възможност да пътуват до България и да гласуват в избирателните секции в изборния ден. Известно е, че огромен брой от тях са регистрирани на един адрес или на несъществуващи адреси, а в Кюстендил например като жилищен адрес е регистрирана обикновена стара подстанция. Но практиката до момента показва, че избирателната им активност е изключително ниска. Ако добавим към това условията за пътуване и настоящата пандемия, трудно е да се очаква, че избирателната активност от страна на Македония за предстоящите парламентарни избори в България ще бъде висока.
“Нова Македония“: Класическа злоупотреба с привилегията за членство в ЕС от страна на България.
“Oсвен че е свидетелство за това колко искрени са всички изброени македонски граждани с българско гражданство и паспорти в изявленията за „български произход“, настоящият брой на регистриралите се в Македония, за да гласуват на изборите в България, говори за това, че цялата българска политика чрез издаване на паспорти на македонци и други чужденци е просто фарс. Класическа злоупотреба с привилегията на членството в ЕС е манипулирането на македонци като българи. Всъщност те самите проведоха криминални разследвания в България, за издаването на гражданство и паспорти. Дори по-малък от символичния брой български граждани, регистрирани в чужбина, заинтересовани да гласуват на предстоящите избори, по отношение на издадени гражданство, е друг принос към доказателствата за криминалния аспект на такава българска политика,“ каза Тодор Петров, президент на Световния македонски конгрес.
ЕС разделя Албания и Македония заради България
Въпреки очевидния провал на опитите за българизация на Македония, чрез издаване на гражданство и паспорти на македонските граждани, Петров подчертава, че гражданството все още не е идентификация за етническия произход на този, който го притежава.
„Опитът да наложи гражданството като етническа квалификация, България, освен че го използва за асимилацията и експанзионистичните си намерения към Македония, вътрешно го използва, за да поддържа известна национална сплотеност. Защото, ако се отвори етническият въпрос в България, има голям риск държавата да се разпадне,“ смята Тодор Петров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!