И потечните кредити ще могат да се връщат предсрочно без такса след първата година от отпускането. Това е записано в нов Закон за кредитите за недвижими имоти на потребители, подготвен от финансовото министерство и пуснат за обществено обсъждане. Ако сумата се върне, преди да са минали 12 месеца от нейното отпускане, банката ще има право на обезщетение до 1%.
В мотивите на проекта е записано, че ипотечните кредити съдържат по-сложни условия в сравнение с потребителските кредити като при тях се отпускат значително по-големи суми, чието изплащане обвързва потребителя за дълъг срок. Това налага доразвиване на установената у нас нормативна рамка, с цел гарантиране на ефективна защита на потребителите.
Предлага се въвеждане на допълнителни правила относно предоставяната преддоговорна и договорна информация и информацията във връзка с условията по кредита и правата и задълженията на страните по договор за кредит. Целта е да се разработи превантивен механизъм срещу свръхзадлъжняване на потребителите.
Това е изцяло нов закон, а не изменение и допълнение на Закона за потребителския кредит, като промените са свързани с въвеждането на изискванията на европейското законодателство.
Необходимостта от нова правна рамка за ипотечния кредит се обуславя и от разширяването на кръга лица, предлагащи и предоставящи кредити за недвижими имоти на потребители, като през последните години се наблюдава предлагането на кредити чрез кредитни посредници и навлизането на ипотечния пазар на кредитори - финансови институции.
Със законопроекта се повишават изискванията по отношение на извършването на оценка на недвижимите имоти. Въвежда се задължение за кредиторите за целите на кредитирането да използват лица, които са вписани в регистъра на независимите оценители. Кредиторите трябва да гарантират, че дейността по извършването на оценка на недвижимите имоти е отделена от процеса по отпускане на кредити.
Предвиждат се задължителни изисквания, които трябва да съдържа всяка реклама относно кредити за недвижими имоти на потребители.
Потребителят ще разполага със срок не по-кратък от 14 дни за вземане на решение за сключване на договор. В рамките на този срок предложението е обвързващо за кредитора, докато потребителят може да приеме предложението във всеки момент.
Преди отправянето на обвързващо предложение, кредиторът следва да извърши оценка на кредитоспособността на потребителя.
Законопроектът въвежда задължение за кредиторите и обвързаните кредитни посредници да осигурят на разположение на потребителите обща информация за предлаганите кредитни продукти, с което се предоставя възможност за по-лесно сравняване на предлаганите условия от кредиторите.
С оглед гарантиране на правата и интересите на потребителите законопроектът запазва нормативно въведения максимален размер на годишния процент на разходите – не по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на. Предвижда се всяка клауза в договор с вписан по-висок размер, да се счита за нищожна.
С цел превенция и справяне със ситуациите на свръхзадлъжнялост на потребители, законопроектът въвежда изискване, когато кредитор установи, че потребител има затруднения при погасяване на кредита, да установи характера на затрудненията и, когато е подходящо, да предприеме мерки за възстановяване на плащанията или за преструктуриране на задълженията по кредита.
Предвижда се, че при забава на потребителя кредиторът има право на обезщетение за забава само върху неплатената в срок сума за времето на забавата, което не може да надвишава размера на законната лихва.
Забранява се на банките да събират някои такси и комисиони, като например такива за одобрение и усвояване на кредит, както и за неговото управление. Една и съща услуга не може да се таксува повече от веднъж.
Дава се възможност за сключване на два вида договори за ипотечен кредит. Такъв обезпечен с ипотека и кредити, чиято цел е придобиване или запазване на вещно право върху имот. При вторите длъжникът отговаря с имуществото си само до размера на обезпечението.
Законът се прилага и по отношение на договорите за кредит, предназначени за ремонт, в случаите, когато тези договори са обезпечени с ипотека.
Още през юни с промени в Гражданско-процесуалния кодекс бяха приети мерки в защита на правата на длъжниците по ипотеки в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!