Д нес следобед депутатите от парламента на РС Македония одобриха да се внесе по съкратена процедура предложеният от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ проектозакон за изменение и допълнение на Закона за сдруженията и фондациите, съобщи БГНЕС.
Предложението бе прието с пълно единодушие от всички присъстващи 84 депутати без нито един „против“ или „въздържал се“.
РСМ: Тормоз и дискриминация в Българския клуб в Битоля
Документът беше представен от Рашела Мизрахи от ВМРО-ДПМНЕ, която отбеляза, че трябва да се сложи край на откриването на сдружения и фондации, чиито програми, цели, дейности и действия са насочени към насилствено разрушаване на конституционния ред на страната, към подбуждане и призоваване към военна агресия, както и разпалване на национална, расова, религиозна омраза или друга нетърпимост, нетолерантност, омраза, геноцид, изтребление, разпространяване или подпомагане, подбуждане и подкрепа на фашизма, нацизма, националсоциализма и Третия райх, както и предприемане на дейности, свързани с тероризъм или дейности, противоречащи на Конституцията.
Посланикът на ЕС в РСМ коментира нападението на клуба "Цар Борис Трети"
„През последните седем месеца станахме свидетели на откриването на т.нар културни клубове, кръстени на противоречиви личности, нацисти и фашисти. Този закон трябва да сложи край на откриването на подобни сдружения и фондации. С измененията се предлага за наименование на организацията да не може да се използват имената, презимената, прякорите, псевдонимите, съкращенията и инициалите на лица, които по какъвто и да било признак, начин или форма в миналото са били свързани с расова, религиозна, национална, етническа и друга нетърпимост, нетолерантност, омраза, геноцид, екстремизъм, разпространение или подкрепа на фашизма, нацизма, националсоциализма и Третия райх“, подчерта Мизрахи.
Нападнаха с брадва български културен център в Охрид
Съгласно предложения текст, организациите, сдруженията, фондациите, съюзите и другите форми на сдружаване, регистрирани по реда на Закона за сдруженията и фондациите, са длъжни в тримесечен срок от влизане в сила на законовите промени да хармонизират своите име или наименование, цели и дейности, съгласно посочените разпоредби.
Ковачевски за клуб "Цар Борис III": Това е провокация
С новия закон няма да може да се използват имената на редица български исторически фигури, тъй като според историците в Сърбия и в РС Македония почти всички български политици, революционери и писатели от първата половина на XX век отговарят на условията за забрана.
Вицепремиерът по европейски въпроси Боян Маричич подкрепи призивите за промяна на законодателството по отношение на работата на гражданските сдружения и фондациите.
Маричич съобщи, че правителството няма намерение да бърза с включването на българите в Конституцията на РС Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!