К рай на опашките пред КАТ при покупка на автомобил, това обеща пред нова шефът на новата агенция "Електронно управление" Росен Желязков. До есента трябва да заработи система, която ще позволи покупката на кола да става по-лесно. Институциите ще си препращат документите, а шофьорите ще ходят в КАТ, само за да си получат талона.
Миналата седмица след среща в МС стана ясно, че нова система ще предотврати част от чакането на опашки в КАТ при закупуване на нова кола. На гражданите вече няма да се налага да внасят ръчно договора за покупко-продажба, както е в момента. До 2-3 седмици трябва да заработи система, с която нотариусите ще изпращат директно към пътната полиция информацията за сделката. Впоследствие гражданите ще могат директно да вземат големия си талон от КАТ. Тогава Бойко Борисов съобщи, че общинските и държавни звена разполагат с 1 месец, за въвеждането на мерки за олекотяване на взаимодействието с хората и бизнеса. Освен това той искал да отпаднат и свидетелствата за съдимост.
Чиновниците са 3 пъти повече, някои със заплати над 2000 лв.
„Електронното управление на институциите не е някаква екзотика“,
обясни председателят на "Електронно управление" Росен Желязков пред "Здравей, България".
Той бе категоричен, че чакането по опашки по гишета скоро ще остане в историята.
„Хората си взимат отпуски, за да си свършат работата.
Но те не са, за да се ходи по гишета, а да се почива. Това носи огромни загуби за икономиката“, коментира Желязков.
Той поясни, че в най-близко бъдеще за собствениците на автомобили ще стане много по-лесно и бързо да ги регистрират и преригистрират.
„Още при първото посещение при нотариус данните трябва да стигнат до КАТ по електронен път. После КАТ само да информира собственика кога да отиде да си вземе талона. Заплащането на таксите също може да става при нотариуса. КАТ пък може да подава информация и до съответната община за това, че колата има нов собственик“, поясни Желязков.
Той коментира и евентуалното премахване на задължителното
в много случаи изваждане на свидетелство за съдимост.
„За да се случи това, трябва да се променят повече от 40 закона“, обясни експертът.
Той допълни, че премиерът Бойко Борисов е поставил много кратки срокове за въвеждане на електронното управление. Затова никой от заетите в сферата нямало дори да ползва летен отпуск.
„Електронното управление е призвано да създаде цялата инфраструктура на трансформацията в администрацията“, каза Желязков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!