И нфлацията на потребителските цени в България продължава да се ускорява и през декември вече е 7,8% на годишна база. Това показват данните на НСИ.
Спрямо предходния месец с 1,4% са поскъпнали хранителни продукти и безалкохолни напитки, с 0,4% - алкохолните напитки и тютюневите изделия, с 0,7% - жилищата, водата, електроенергията, газта и другите горива, с 1,0% - жилищното обзавеждане, с 0,1% - здравните услуги, с 0,7% - транспортът, с 0,9% - ресторантите и хотелите.
Плашеща прогноза за света и цените
Общото покачване на потребителските цени през декември спрямо ноември е с 0,9%, което е значителна инфлация само за месец.
На годишна база – декември 2021 г. спрямо декември 2020 г., инфлацията е на-високата от 2008 г. насам.
Тогава обаче поскъпването беше движено от притока на чуждестранни инвестиции и високия икономически растеж непосредствено след присъединяването на България към Европейския съюз.
Сега инфлацията е основно вносна заради глобалното поскъпване на горивата и електрическата енергия, предизвикано най-вече от опитите на Китай – най-големия производител на стоки в света, да намали парниковите си емисии, докато увеличава собственото производство.
Последният процес пък води до покачване на цените на произвежданите в китайските предприятия продукти за чуждестранни компании. Причината е, че след десетилетия на интеграция в глобалните производствени вериги, фабриките в Китай на практика нямат алтернатива за много европейски и американски корпорации.
Няма друга държава в света, която да предоставя на чуждестранните инвеститори такова количество евтина работна ръка, при ниски нива на данъчно облагане и ниски нива на корупция, съчетани със значителен потребителски пазар и икономическа и политическа стабилност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!