П озиция на Българската академия на науките, че не съществува македонски език, предизвика истинска социално-политическа буря в западната съседка на България.
БАН обяви, че официалният език в Република Северна Македония е писмено-регионална норма на българския. Това стана в отговор на Хартата за македонския език на Македонската академия на науките и изкуствата.
Декларацията на БАН предизвика реакция от Института за македонска литература в Скопие, от който твърдят, че това е отричане на македонската национална идентичност.
Пендаровски: България ни измъкна от тотална изолация
„Позицията на българските академици, че не съществува македонски език, е анахронизъм за ХХ и ХХI в., в който живеем”, коментира пък президентът на Северна Македония Стево Пендаровски.
„Македонският език и македонската нация са факт. Македонският език е лингвистичен факт от десетилетия и това е потвърдено и на международно ниво. Смятам, че е безпредметно да разговаряме за него, което е факт, ноторен факт, известен на всички – не само у нас и у тях, а в цял свят”, каза Пендаровски.
Той се позова на Конференцията на ООН от 1979 г., по време на която македонският език е номиниран като един от езиците от южнославянската група и е международно признат.
„Да напомня, че според конституцията на бивша Югославия от 1974 г. тази държава имаше три официални езика. Един от тях беше македонския. Това означава, че когато бивша Югославия беше член на ООН, в личната карта, подобно на всяка държава-членка на ООН още от 1974 г. беше записан и македонският език. Това означава, че въпросът е неоспорим и няма смисъл да си губим времето да се убеждаваме дали нещо съществува или не”, заяви Пендаровски.
Според него, македонският език съществува, точно както е факт и македонската нация и „никой нормален в нашата страна няма да води дебат по това или да подписва договори с когото и да било”.
Франция ратифицира протокола за Македония в НАТО
От своя страна премиерът Зоран Заев подчерта, че Северна Македония не е изпратила протестна нота до България заради позицията на Българската академия на науките, която отрича македонския език.
„Реакциите не винаги се изразяват в протестна нота. Някои реакции са чрез протестна нота, друг вид реакции са привикване на посланика в Министерството на външните работи, трети тип реакции са политически разговори. Вече установих контакт с премиера Борис в края на годината или в началото на следващата година, за да се видим, ще говорим”, каза Заев.
„Възнамеряваме да бъдем европейци, искаме да влезем в ЕС. България е приятел и такива дисонансни тонове наистина не бива да нарушават приятелството. Недопустимо е през XXI век да отваряме въпроси за идентичността” , смята Заев.
Той добави, че македонският език е признат по целия свят, той е вписан от ООН, идентичността е проверена.
„България е европейска страна, тя е голям приятел на Северна Македония и на македонския народ и вярвам, че чрез диалог ще намерим решение на подобни въпроси, защото те са чувствителни”, каза Заев.
„Доказахме в преговорите с Гърция, че сме македонци от Република Северна Македония, които говорят македонски. Това го знае и България, подписахме договор”, подчерта Заев и изрази убеждението си, че през призмата на приятелството ще бъде намерено решение.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!