Р аботещите в болница "Пирогов" се събраха за поредна сутрин в подкрепа на отстранения директор на лечебното заведение - проф. Асен Балтов. Балтов бе освободен от поста директор след констатирани нарушения по време на проверки от НЗОК.
"Протестиращите от "Пирогов" настояват за незабавна оставка на управителя на НЗОК - проф. Петко Салчев, на министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров и за въвеждане на две нови клинични пътеки - едната за лечение на дълъг COVID и втората за постCOVID синдром". Това обясни пред журналисти д-р Камен Данов, лекар от болницата.
По думите му управителят на здравната каса не желае да бъдат създадени такива клинични пътеки, тъй като източвали здравната каса, но това не е механизъм за източването й, то се случва по съвсем друг начин.
"Това, което се случва в момента е удар върху "Пирогов", който изнесе голяма част от болните пациенти от последната вълна", каза още Данов.
Той посочи, че негови колеги са му заявили, че имали намерение да напуснат "Пирогов", както и да напуснат държавата.
Медиците обмислят протестите им да се състоят пред президентството.
Към този момент протестът на медиците приключи, информира БТА. Движението на кръстовището при столичните булеварди "Цар Борис III" и "Пенчо Славейков" е възстановено.
"Тежко е да се доказва кой е прав и кой лъже. В случая има преекспониране на новината, което води до много бързи реакции. Доколко те са обективизирани с документи и аргументирани е друг въпрос. Преекспонирането вреди по-скоро на цялостния спор по темата в системата, отколкото да помага. НЗОК, откъдето започна всичко, си направи проверките съгласно Закона за здравното осигуряване и е казала, че има определен брой надписани пациенти. И съответно е изискала една сума да бъде върната".
Така здравният икономист Аркади Шарков коментира казуса "Пирогов" в предаването "Здравей, България".
По думите му спорът между болницата и касата трябва да остане институционален.
"Ако е вярно, то парите следва да бъдат върнати. И тъй като тази проверка няма да бъде единствено на "Пирогов", а се извършват подобни и в други болници – би следвало парите да бъдат възвърнати. А дебатът за това – кое е било надписано и кое не – ако някой иска да оспори нещо, би следвало да отиде в съда, а не в медиите", категоричен е той. И добави: "Излизането на този дебат в медийното пространство води до негативи – както за пациентите, така и за лечебното заведение, а и за здравната система".
"По казуса с "Пирогов" се сблъскаха два принципа. Единият е строг правов ред, а другият – проява на човещина. Когато проявяваме човещина, то тогава сме склонни да нарушаваме определени правила. Когато лекарите проявяваме човещина, и имаме единични случаи – лекарите нарушаваме тези правила в полза на пациента". Това заяви доц. Спас Спасков, бивш директор на "Пирогов".
По думите му, когато един лекар и пациент се разберат, че той ще бъде приет по документи, но няма да е там, това е нарушение. Но когато лекар и пациент се договорят - това нарушение донякъде е допустимо.
Ескалация на напрежението настъпи в края на миналата седмица, когато здравният министър освободи проф. Асен Балтов заради по думите му сериозни нарушения в болницата. Пред NOVA д-р Стойчо Кацаров заяви, че не е лежал в лечебното заведение и подписът му е бил фалшифициран. Отстраненият директор обаче обвини Кацаров в серия от лъжи и заяви, че ще съди здравното министерство.
Атанас Мангъров за казуса в "Пирогов": "Касова медицина"
Лекар от "Пирогов": Кацаров подписа пред очите ми декларация за хоспитализация
Стойчо Кацаров: Лекари са взимали 80 хиляди лв. възнаграждения на месец
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!