Н ов модел на управление на ДПС, задачите пред партията в българската и международната политика, утвърди XI-та Национална конференция на политическата формация, която се състоя в София.
За първи път ДПС има двама съпредседатели - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, с ясно очертани ареали на отговорност. По предложение на почетния председател Ахмед Доган номинациите им бяха гласувани в пакет - така според него новата парадигма на лидерството в ДПС ще демонстрира единството на партията.
Съпредседателството е контрапункт на едноличните решения, каза в обръщението си Доган, който не присъства лично в залата.
Почетният председател предупреди, че избори "две в едно" крият риск от дестабилизация на страната.
Делян Пеевски и Джевдет Чакъров бяха избрани за съпредседатели на ДПС (СНИМКИ)
Пред делегатите той очерта три основни теми: за евентуални промени в НАТО и сигурността на Европа; предизвикателствата, свързани с предстоящите избори за Европейски парламент (ЕП); за смисъла на идеята за двама председатели на ДПС в актуалния контекст.
Във външнополитически план Ахмед Доган очаква преосмисляне на целите и задачите на Северноатлантическия алианс. Въпрос на време е това да се случи, независимо кой ще бъде президент на САЩ, нито пък дали това се харесва на Европа, или не, посочи той. Истината по думите му е, че Европа трябва да преосмисли ролята си на „втора цигулка“ в колективната ни сигурност и да направи адекватни на геополитическите реалности инвестиции в собствената си способност за отбрана. Във всички случаи, сигурно ще има и нов прочит на Северноатлантическия договор, смята Доган.
За ДПС предстоящите евроизбори ще бъдат тест за реформиране и готовност за участие в политическия живот на България и в ЕП, вашата задача е да разширите периферията, да покажете тежестта и престижа на ДПС на фона на властовите недоразумения и „ротации“ на управляващите, поиска от съпартийците си почетният председател.
Ердоган: България е съюзник и приятел на Турция
Докато днешната политическа класа е потънала в борбата за постове и привилегии, ДПС има шанса да отправи заявка към българските граждани за реализация на истинския дневен ред на избирателя, да насочим усилията си към решаване на големите проблеми от реалната политика, заяви в обръщението си към форума Юнал Лютфи, член на ръководството на партията. Той очерта и какво се очаква от новото ръководство като политики: завръщане на ДПС при своите избиратели, защото те са фундаментът на партията, връщане на доверието към Движението с конкретни действия, които да доведат до реално вдигане на стандарта на живот на симпатизантите на формацията, но и на българските граждани. Очаква се също да бъде направен задълбочен преглед на структурите по места, тъй като е имало такива, които от години са капсулирани от кадрова гледна точка. В тази връзка задача на новото ръководство се предвижда да бъде и набиране на млади и образовани хора.
"ДПС призовава за осъзнаване ролята и добавената стойност в политиката, която предлагат коалиционните управления. Те разширяват диапазона на управленските програми, гарантират взаимен контрол на участниците и не на последно място отговарят на волята на суверена, който все по-малко вероятно ще даде доверие и власт на една партия". Това се посочва в Доклада на XI-та Национална конференция на ДПС, представен от евродепутата и вицепрезидент на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) Илхан Кючюк.
В него се изтъква, че безвремието на поредица служебни правителства, които управляват България точно в периода на кризи, води до тежко изоставане на страната ни в инвестирането на финансовия ресурс от европейската солидарност, изразена в Механизма за възстановяване и устойчивост и Политиката на сближаване.
ДПС избира ръководство по нова формула – съпредседателство между Делян Пеевски и Джевдет Чакъров
В текста пише още, че в тази среда на служебни правителства и политическа криза местните власти са без подкрепа от централната изпълнителна власт в разрешаването на проблемите на хората. Избирането на 49-oто Народно събрание на Република България дава надежда, че политическата криза може да бъде преодоляна, пише в документа.
В него е подчертано също, че отношението на ДПС към Република Турция е като към стратегически партньор на ЕС.
Поздравления към националния форум на ДПС отправиха редица вътрешни и международни политици и партньори на Движението.
Кой е Джевдет Чакъров, предложен от Доган за съпредседател на ДПС
Във видеобръщение турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза, че България е съюзник и надежден приятел на Турция. Той увери, че отдава значение на укрепването на турско-българските отношения и че двете страни са съюзници и приятели.
Европейските избори са най-голямото предизвикателство, пред което сме изправени, заяви Греъм Уотсън, дългогодишен лидер на европейските либерали. Той посочи, че в цяла Европа либералите ще работят под лидерството на Илхан Кючюк, за да може европейските избори да са успешни за либерализма в Европа.
Пред делегатите говори и Хакима ел Хаите, президент на Либералния интернационал, според която са необходими повече лидери, които "пренасят духа на диалогичност и заедност в света". Знаем огромната роля на ДПС за подкрепа на малцинствата, защита на демокрацията, човешките права и върховенството на закона, борба за социална справедливост, каза тя.
Поздравителен адрес беше прочетен и от името на Симеон Сакскобургготски, министър-председател в периода 2001 г.- 2005 г.
Приветствия отправиха също Даниел Митов, заместник-председател на ГЕРБ, президентът на Конфедерацията на труда "Подкрепа" Димитър Манолов, обръщение от името на президента на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров бе прочетено от вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!