„Репутацията и авторитетът на човек са сред най-важните му активи. Ако бъдете изправени пред дилема или изкушение, пропуснете каквито и да е „ползи” от корупционни схеми. В дългосрочен план добрата репутация се отплаща много по-добре.“, посочи Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк по време на Младежкия икономически форум 2015, организиран в УНСС.
Икономиката на България расте с около 2% на година. Този ръст се усеща само от икономически най-активните хора у нас, тези с добре развит бизнес, с добра работа и заплата, каза Хампарцумян.
Той допълни, че има голяма разлика в тяхното положение и в това на една немалка група необразовани или слабообразовани българи. Вторите няма как да усетят растежа.
„Техният, а и наш проблем не е, че в даден момент част от хората са безработни, а че има групи от хора, които не могат да бъдат наети, защото нямат нужните знания и умения и не полагат усилия да ги придобият. Това е проблем за икономиката, тъй като съжителстваме с тази група.“, каза банкерът.
Решенията на предизвикателствата, с които днес се сблъскваме в България, не могат да станат с издаването на декрет с няколко действия и приемането на закони. Трябва цялостно реформиране на системи, смята Левон Хампарцумян.
Но според него този политик, който се осмели да го направи, ще извърши политическо самоубийство. Той даде пример с факта, че в системата на здравеопазването на Израел, която се счита за една от най-добрите в света, има няколко пъти по-малко болници, отколкото у нас.
„Представете си какво би се случило, ако политик предложи да се закрият макар и половината от нашите болници. За да бъдат извършени реални реформи трябват политици с държавническо мислене и политически суицидни наклонности.", коментира Хампарцумян.
Всяка промяна среща някаква съпротива. Според Хампарцумян бизнесът, хората, младите, всички групи трябва да са част от обществения натиск за осъществяване на реформи и промени.
„След всяка криза се пишат правила, които да предотвратят появата на същия вид криза, това е нормален процес“, отчете Хампарцумян.
Той обърна внимание на студентите, че трябва да се прави разлика в бизнес модела на чисто търговските банки, характерни за България, които събират депозити и отпускат кредити на граждани и фирми, и инвестиционните банки на запад, които правят по-рискови инвестиции не като кредитори, а като директни съакционери в различни бизнеси.
"От банките се очаква консервативно управление на парите на техните депозанти. Ние няма как да сме по-добре от нашите клиенти. Добрите клиенти са ключови за устойчивия бизнес на всяка банка. Същността на нашия бизнес е купуване и продаване на доверие", поясни Левон Хампарцумян.
Ако нямаше банки вероятно тяхната ниша щеше да бъде запълнена от някаква различна система, която обаче може да се окаже много по-скъпа и неефективна.
Хампарцумян припомни, че в началото на прехода, когато не е имало добре развита банкова система у нас, финансово посредничество се е извършвало в чейндж бюра, сенчести заложни къщи и т.н.
„Алтернатива на банките сигурно могат да бъдат и богат вуйчо, лихвар или богат съпруг, съпруга, но сами разбирате, че това не са устойчиви бизнес модели“, допълни Хампарцумян.
Според него ниските данъци у нас са мит, тъй като имаме и много скрити административни и други косвени данъци.
Например образованието ни е безплатно, но ако човек иска детето му да учи на добро място, да има качествено образование, плаща допълнително; ако иска сигурност, охранителните фирми са по-големи от армията; ако иска качествено здравеопазване също трябва да си плати, тъй като безплатното не му върши работа. Имаме и корупционен данък, който прави системите неефективни.
„Корупция има навсякъде в света. Много е важно да се намали корупционният потенциал на процесите, за да няма стимули да се влиза в такива схеми. Електронното правителство би било от полза за един по-прозрачен модел на управление“, смята банкерът.
„Тегленето на кредит означава да вземате от бъдещите си доходи. Ако имате увереност в тези доходи и ясни планове как да ги постигате, значи спокойно можете да вземете кредит. Много е важно да имате ясна цел за какво ще се използва кредита и как да го изплащате“, поясни Левон Хампарцумян, отговаряйки на въпроси на студенти.
Вижте повече за Левон Хампарцумян в клуб „Богати българи“:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!