Комисията за проверка на летище "София", не е установила нарушения, даващи основание за отнемане на лиценза по дейността "Обработка на багажи", съобщиха от пресцентъра на транспортното министерство (МТИТС).
Проверката е по нареждане на транспортния министър Ивайло Московски по повод сигнала на евродепутата Антония Първанова.
В обръщение до Европейския парламент в началото на седмицата тя призова за временно отнемане на правата за обслужване на "Летище София" ЕАД заради зачестили случаи на нерегламентирано отваряне на багажа на пътници.
Комисията е проверила технологията при обработката на багажите, квалификацията на персонала и мерките за безопасност и сигурност при извършване на дейността и не е констатирала отклонения от утвърденото от главната дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" ръководство за дейността при издаването на лиценза.
Данните от наземния оператор "Летище София" показват, че
през първото полугодие на 2011 г. са обслужени 840 400 хил. пътници
с приблизително 1 250 000 единици багаж.
Статистиката отчита рекламации за изгубени 2483 багажа, от които за 127 все още продължава издирването в регламентирания срок.
Констатираните повреди - на колани, колелца, дръжки, са 570, а 10 са постъпилите жалби за липси и нерегламентирани посегателства.
Тези данни
не надхвърлят средно приетите норми за подобни случаи в международната практика -
3-6 багажа на 1000, посочват от транспортното министерство.
Комисията е констатирала някои конструктивни недостатъци на багажната лентова система, доставяща багажите до зоната за сортиране като причина за нанасяне на повреди по багажите и препоръчва отстраняване на тези недостатъци.
Не са установени пропуски в дейността на летището по отношение на мерките за сигурност при обработката на багажи.
От транспортното министерство припомнят, че на 2 и 3 декември 2010 г. Европейската комисия също е извършила проверка на мерките и процедурите за сигурност на летище "София" и заключенията от нея са, че проверката на пътниците и багажите се извършва в съответствие с разпоредбите на регламента на ЕК и Националната програма за сигурност в гражданското въздухоплаване.
Заключенията от доклада на комисията, сформирана по повод сигнала на Антония Първанова, показват, че обвиненията на евродепутата са неоснователни, се посочва в съобщението.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията настоява Първанова да представи конкретни доказателства за наличието на организирана престъпна група, които да бъдат изпратени на прокуратурата и да бъдат разследвани от компетентните органи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!