З апочваме подготовка на ред и правила, по които да се събират вземания и да се сложи край на тормоза на хората. Това обяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова пред журналисти преди първата среща на експертния съвет на управляващата коалиция по темата, предаде БТА.
Поисках от коалиционните партньори да задействаме клауза в коалиционното споразумение,
която изисква свикване на експертен съвет за подготовка на общ законопроект. Има разбиране, всяка от партиите излъчи свои представители, посочи тя. Нинова съобщи, че в България към момента има регистрирани в БНБ 17 колекторски фирми,
но не е уреден въпросът как се събират тези вземания,
на кого се възлагат те и с какви средства си служат тези хора, за да ги събират. Затова ще предложим, вероятно в Закона за защита на потребителите, да се въведат правила и ред за събиране на тези вземания, каза вицепремиерът. Целта е държавата да защити хората от произвол, заяви тя.
По думите ѝ, един от проблемите е,
че няма уредена процедура за информираност, за да може длъжникът да реагира.
Има натоварване на вземането с допълнителни суми, някакви такси, лихви, които също не са педантично уредени в закона, посочи Нинова.
Вицепремиерът каза, че ще обсъдят да не се слагат публични обяви пред жилищата на хората, а да се търсят лично те по определен начин - позвъняване по телефона, писмена покана, както и да се регламентира ред за обжалване на тези искания.
В споразумението - първото по кредита, да е записано изрично и длъжникът да даде съгласие неговото вземане да бъде прехвърляно на втори, на трети лица. Когато той знае за това предварително и си е дал съгласието, то той може да очаква такава реакция, каза още Нинова.
Освен това тя коментира, че ще се опитат да регламентират и тези лихви и такси, не с таван, а като някакви проценти.
Например тези лихви или такси да покриват разходите, които са необходими за събирането на вземането, а не така безразборно някой решава, че на 5 лева изведнъж дължиш 500 лева, посочи Корнелия Нинова.
Тя очаква да има отпор и си обяснява предишното "зацикляне" на закона с такъв отпор. Нинова съобщи, че ще поканят и потребителски организации да се включат в работата и ще предложи на колегите си от коалицията да си поставят срок до края на февруари.
Корнелия Нинова коментира и увеличението на цените на мобилните услуги:
В момента два от мобилните оператори не могат да вдигнат и с една стотинка таксите, коментира Корнелия Нинова пред журналисти в парламента, цитирана от БТА.
Тя обясни, че мобилните оператори са изпратили на своите абонати съобщение, че ще вдигнат цените от февруари, но това тяхно намерение е спряно със заповед на Комисията за защита на потребителите към Министерството на икономиката и индустрията.
Причината е, че два от операторите - "Теленор" и "А1", опитаха увеличение на таксите за две години, със задна дата - за 2021 г. и 2020 г. Те нямат право на това, защото в договорите, които са подписали с потребителите, пише, че имат право само един път за една година да вдигат таксите, обясни Нинова и определи това като нелоялна търговска практика. "Издадохме заповед, с която забранихме това да се случва, и тази заповед я въведохме в т.нар. предварително изпълнение. В момента не могат да увеличат и с една стотинка таксите", коментира тя.
"Виваком" не подлежи на тази заповед, тъй като не е поискала увеличение за 2021 г. и за 2020 г., а само за 2021 г., посочи Нинова.
Тя съобщи, че вчера двата оператора са обжалвали заповедта по съдебен ред. По думите ѝ, докато не излезе съдебното решение, те не могат да увеличат цените на мобилните телефони с една стотинка.
Корнелия Нинова инициира експертен съвет за Закон за колекторските фирми
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!