З акриване или преструктуриране на ДКК не мислим да правим. Това каза вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова по време пред Комисията по икономическа политика и иновации, съобщава БГНЕС.
"Напротив, мислим да оздравяваме държавните предприятия чрез една по-разумна, по-концентрирана политика и с по-голям контрол. Обещах пред вас и публично, че ще се направят пълни проверки в ДКК. Готов е предварителният доклад на Сметната палата. Данните са интересни за това, което заварихме и възнамерявам в най-скоро време да дойда в Народното събрание да искам да ги изложа пред вас публично", заяви още Корнелия Нинова.
Нинова за АЕЦ “Белене“: Ще вземем най-доброто решение
Тя обърна внимание, че предварителните доклади в 14-дневен срок трябва да получат мнения и бележки от страна на Съвета на директорите на ДКК, а дотогава този доклад се води като предварителен. По думите ѝ първата задача е да се спрат течовете и кражбите от държавните предприятия, втората е да се намерят на тези предприятия достатъчно възможности за бизнес, износ и презентиране на българските продукти в чужбина и третата - грижата за работещите там.
Вицепремиерът коментира и друга компания, за която обаче заяви, че в коалиционното споразумение е записан текст за закриването й. Това е именно Държавната петролна компания.
"Доброто намерение, записано в закона, когато го прие Народното събрание до ден днешен не е видяло светлина. Мисля, че 2019 г. това се случи, когато се откри петролната компания", каза вицепремиерът. "Искам да обърна внимание на уважаемите народни представители, че в коалиционното споразумение е записан текст за закриването на компанията, тъй като тя не е проработила. Ние просто изпълняваме коалиционното споразумение на правителството. Държим на него, това е официален документ и това изисква промени в някои закони, с които сме готови и в най-скоро време ще представим на вашето внимание", заяви още Корнелия Нинова.
Нинова: Настояваме да се увеличи пряката помощ за икономиката
Министърът на икономиката и индустрията отговаря на въпрос и за темата с язовирите и увери, че списъкът с опасните язовири се актуализира постоянно.
"След презентацията решихме в МС и се създаде група с представители от всички органи в един общ екип, всеки да представи позицията, да изчистим собствеността и заедно да решим какви мерки да предприемем и да актуализираме списъка с опасни язовири. Тази работна група е под ръководството на Министерство на икономиката и индустрията", отчете Нинова.
Тя посочи, че от групата са си поставили срок до 15 март да са готови с обобщен доклад кои са проблемите, както и какви законодателни промени са необходими. Вицепремиерът уточни, че в бюджета има заложени средства за ремонт и ще бъдат положени усилия те да бъдат разходвани целесъобразно и да има резултат.
Нинова коментира и електронното табло пред Министерство на икономиката и индустрията.
"Стана много интересно едно електронно табло, в което заедно с Държавната комисия по стокови борси и тържища всеки ден качваме актуалните цени на едро на основните храни. Стана голяма дискусията - един "за", друг "против". Какъв е смисълът на това? Засякохме големи разлики в някои от основните хранителни продукти, между продажбата на едро и продажбата на дребно. Разбира се, увеличение на цените. С тази информация целим да информираме обществото на какви цени се продава на едро и те да могат просто да бъдат информирани колко е надценката. Това е един сигнал да не се опитва да се прави спекула на пазара, да не се надуват излишно цените", каза още Нинова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!