Л идерът на БСП Корнелия Нинова обяви пред NOVA, че всички избори в последните години са били фалшифицирани. Според нея управляващите се готвят да направят същото и с вота за европарламента, като са сключили сделка в ДПС за промените в Изборния кодекс.
Депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова отхвърли обвиненията. Тя поиска президентът Румен Радев да разсекрети стенограмите от консултативните съвети, на които са били обсъждани промените в Изборния кодекс и Закона за вероизповеданията. Според Атанасова твърденията на Нинова за фалшификации на изборите „не почиват на никакви факти”.
„При президента на Консултативен съвет за национална сигурност всички бяхме единодушни, че трябва да спрем външното финансиране от други държави на вероизповеданията в България. Но нито дума не е ставала да се опрощават задължения на Главното мюфтийство”, заяви Нинова в студиото на „Здравей, България”.
Тя подчерта, че гласуването на предложението за опростяване на задълженията на вероизповеданията, съвпада с разглеждането на Изборния кодекс.
Нинова посочи, че за разлика от Сергей Станишев не с е целувала с лидер на ДПС и поясни: „Нося отговорност за собствените си действия и решения”.
„Съюзът ДПС-ГЕРБ съществува отдавна, например чрез раздаването с постановление на Министерски съвет на пари извън бюджета на общини на ГЕРБ и ДПС”, смята Нинова.
Лидерът на БСП заяви, че вярва, че хората ще разберат една от целите на излизането на БСП от парламента, а именно разобличаването на „задкулисието”.
„Ето например ГЕРБ управляват с ДПС и Обединени патриоти, които са им просто параван – сега ясно ли е това, когато ни няма вътре? Мисля е пределно ясно”, каза Нинова. Тя е категорична, че социалистите няма да се върнат в парламента, докато мнозинството не изпълни техните искания.
По думите на Нинова, тя не е ходила да си взима заплатата от парламента, откакто депутатите от БСП са напуснали заседанията.
„Докато бяхме в парламента взимахме по 4000-5000 лв. на месец. Смятате ли, че мога да ги изхарча?”, посочи лидерът на БСП.
Според нея, вместо да опрощава задълженията на вероизповеданията, държавата е можела да даде парите за увеличение на доходите на българите. Нинова поиска от мнозинството да промени правилника и да ѝ спре заплата докато не ходи на работа в Народното събрание. Тя подчерта, че от левицата са внесли предложение депутатските възнаграждения да спрат да бъдат актуализирани на всеки три месеца според ръста на средната заплата в България. „Никъде по света няма такова нещо”, каза Нинова.
Тя посочи, че докато на Запад говорят за повишаване на доходите, визирайки речта на френския президент Еманюел Макрон за въвеждането на минимална заплата в ЕС, в България не се прави нищо, за да могат гражданите да почувстват икономическия растеж.
„Минималната заплата във Франция е 1850 евро. Минималната в България в последните години се движи между 500 и 600 лв. Преди една седмица бях на среща по покана на колегите от Вишеградската четворка – Полша, Унгария, Чехия, Словакия. Там излязохме с обща позиция и декларация, че искаме и европейска минимална пенсия. Това е реален начин нашият стандарт на живот да се доближи до този в Европа”, смята Нинова.
По думите ѝ механизмът откъде да се намерят пари, ще се уточнява, а един от вариантите за финансиране на това е да се вземе 1% от БВП. „Управляващите сега отчитат ръст, но това не се усеща от обикновените хора”.
Нинова критикува и поправките в Закона за концесиите, според нея управляващите мислят „как да раздават държавните обекти”.
Тя заподозря също, че т. нар. мъртви души в избирателните списъци може да бъдат обявени за гласували и изборите да бъдат подправени, ако решенията в секционните избирателни комисии се взимат с обикновено мнозинство, а не както досега с две трети.
„Смятам, че фалшификации до момента е имало във всички избори в последните години”, каза Нинова. „Навсякъде се правят в секционните комисии дребни, едри и всякакви фалшификации”.
Лидерът на БСП критикува и работата на НАП, като посочи, че се оказва натиск върху обикновените хора и дребния бизнес, вместо върху едрите данъкоплатци. Тя даде за пример случай от село Марково, където служители на НАП били внедрени във фолклорен състав и когато местните пенсионерки тръгнали да плащат на хореографа, той бил обвинен, че не е издал касова бележка.
Росен Бъчваров, говорител на НАП е коментирал пред NOVA, че в случая нямало да има санкция.
Освен това Нинова обеща, че ще постави въпроса за политическо решение, евродепутатите на БСП да подкрепят Лаура Кьовеши за главен прокурор на новосъздадената европейска прокуратура.
Нинова също така поиска управляващите да публикуват списък с политиците, които за взимали пари от фалиралата Корпоративна търговска банка, защото сега изглеждало, че единственият виновен е Елена Йончева.
„За съжаление за пореден път след участие на Корнелия Нинова ми се налага да бъда в ролята на детектор на лъжата. Сделки в парламента няма нито по темата за вероизповеданията, нито по която и да е друга тема. Тази тема е обсъждана доста назад във времето на два консултативни съвета за национална сигурност и смятам, че вместо да се опровергават твърденията на г-жа Нинова, трябва да призовем президента да разсекрети стенограмите от тези консултативни съвети, за да се види какви са били позициите на политическите партии”, коментира от своя страна в кулоарите на Народното събрание депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова.
„Законът за вероизповеданията е внесен отпреди Нова година, както и Изборният кодекс. При наличието на участници в пленарното заседание – представители на БСП. Нещо повече – Корнелия Нинова е вносител на част от предложенията за промени в Закона за вероизповеданията. Да се твърди, че има някакви сделки и някакво задкулисие по тема, която е свързана с националната сигурност на България, носи негативи за всички партии. Смятам, че едно разсекретяване на стенограмите ще даде много повече информация на българските граждани”, смята Атанасова.
„Народното събрание работи и без наличието на БСП в пленарната зала. Дневният ред се определя на председателски съвет. Бих казала, че точките от него за тази седмица са изключително важни за българските граждани”, обясни Десислава Атанасова.
„Съставът на ЦИК ще бъде подновен. Вече са направени всички предложения. БСП да влязат в парламента и да подкрепят своите кандидати”, категорична е Атанасова.
Тя заяви, че ако от БСП за считали, че е имало фалшификации на избори е трябвало да подадат жалба в Конституционния съд. „Досега това не се е счувало, така че наистина твърденията на почиват на никакви факти”, посочи депутатът от ГЕРБ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!