"Единствената ни цел тук е да гарантираме машинното гласуване и ще се регистрираме само тогава, когато се приемат тези текстове. Няма да осигуряваме мнозинство за престъпните закони, които се приемат. Не можем да легитимираме това мнозинство", каза пред журналисти председателят на ПГ "БСП за България" Корнелия Нинова, цитирана от БТА.
Нинова: Няма да участваме в съставянето на нов кабинет в какъвто и да е вариант в този парламент
Нинова направи коментара на излизане от сградата на Народното събрание във връзка с отказа на опозицията да се регистрира за днешното пленарно заседание.
Нинова коментира, че единственият отговорен в изпълнителната власт се казва Бойко Борисов. По думите ѝ вече става бутафорно, но той не е дошъл нито за бюджета, нито за смяната на министри, нито за откриването на новия парламентарен сезон. "За него парламентът не съществува. Това е част от проблема и част от исканията на хората да има все пак разделение на властите", коментира тя.
На въпрос, че все пак управляващите от ГЕРБ и Обединени патриоти могат да съберат необходимите гласове за кворум, Нинова посочи, че тъкмо така ще дадат още факти за обществото да види истината как се осигурява такова мнозинство - на един с концесия, на друг с друго. "Това ли е истинската политика, купуват гласовете на независими на "Воля", вижте ги българи какво представляват", коментира Нинова.
Криминален психолог: Нещата ще продължат да ескалират
Според справка, предоставена от пресцентъра на парламента, в днешната регистрация не са участвали депутатите на БСП, а от ДПС се е регистрирал един човек. От управляващите от ГЕРБ са се регистрирали 85 при 95 по списък, коалиционните им партньори от Обединени патриоти са били 20 от 21 по списък. От групата на "Воля" са се регистрирали двама от 12 по списък, а от независимите са се регистрирали четирима народни представители.
ДПС няма решение на групата да не се регистрира в пленарна зала.
Това заяви на брифинг в парламента Хамид Хамид, заместник-председател на парламентарната група на ДПС. Той обясни, че това е решение на колегите му в зала, които са преценили, че няма смисъл да се регистрират, след като при първоначалната регистрация техните 12 гласа, не са били достатъчни, за да се събере необходимия кворум от 121 народни представители.
"Сутринта в 9.00 часа на регистрация, парламентарната група на ДПС се регистрираха 12 човека. Аз лично също се регистрирах", посочи Хамид и допълни, че когато опозицията е там и се регистрира, а управляващите ги няма - явно те не искат да ходят на работа.
Относно предоставената справка от парламентарния пресцентър, според която от ДПС се е регистрирал един човек, Хамид каза, че това е последваща регистрация, при която колегите му, които са били вътре в залата, и са преценили да не се регистрират. "Това е решение ад хок", посочи депутатът, като цитира премиера Борисов, че кворумът е ангажимент на мнозинството.
ДПС поиска оставки на правителството и на президента
Парламентът не събра кворум при безпрецедентните четири гласувания заради проблем в системата, предаде БГНЕС.
При първото гласуване се регистрираха 119 народни представители. Председателят на НС Цвета Караянчева обяви 10-минутна почивка.
Политолог: Гладиаторска битка - Радев срещу Борисов
Следващите гласувания не събраха необходимия кворум от 120 депутати. След последното гласуване от левицата се чуха възгласи „Оставка“.
Марешки: Българският народ е разделен заради хора като Радев
Техническите проблеми не са само за народните представители в зала, но и за отразяващите журналисти. Откакто заседанията се преместиха в сградата на бившия партиен дом в сряда, репортерите се оплакваха от липсата на интернет в отредената им зала за отразяване, както и от липсата на телевизионен сигнал.
Как преминаха протестите вчера в София и Пловдив
Днес парламентът трябваше да разгледа Законопроект за ратифициране на Доброволното споразумение за гаранция за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства вследствие на избухването на COVID-19 между Европейската комисия и Република България. Също и на първо четене трябваше да бъдат обсъдени промени в Закона за българските лични документи.
А на въпроси на депутати във времето за парламентарен контрол щяха да отговарят министрите Костадин Ангелов, Емил Димитров и Лъчезар Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!