П резидентът Румен Радев сваля доверието си от кабинета с мотивите, с които и ние поискахме вот на недоверие.

Това заяви на летище София лидерът на БСП Корнелия Нинова преди да отлети за поредица от срещи в Брюксел.

"Факт е, че правителството на Борисов превърна България в сметището на Европа и света. Факт е, че дишаме най-мръсния въздух, а стотици хиляди българи са без вода", изброи Нинова и продължи: "Вотът на недоверие не мина математически, но получи широка обществена подкрепа. Смятаме, че правителството е неспособно да даде перспектива и развитие на България".

Лидерът на БСП призова всички, които искат промяна да се обединят и да поискат промяната.

Нинова не заяви дали смята да оглави евентуални протести срещу кабинета.

Тя отрече да има сделка между БСП, ДПС и президента.

"Всеки от нас е с различен политически профил, платформа. Ако намеквате за някаква договорка също не сме участвали в такава. Съвсем нормално е общите проблеми в държавата да ги назоваваме", допълни лидерът на БСП.

"Президентът Радев произнася тази реч от първия ден, откакто е президент. Посочва истинските проблеми и ги назовава. По същия начин той обещаваше да го прави и в предизборната кампания. Вижте днешните му думи и ще видите, че те съвпадат едно към едно. Той е последователен", уточни още Корнелия Нинова.

На въпрос, ако има предсрочни избори и ГЕРБ спечелят отново, Нинова коментира: "Преди предсрочните избори задача номер едно е да въведем машинното гласуване и тогава народът да избере по своя воля, когото иска".

В обръщение към нацията днес държавният глава Румен Радев заяви, че сваля доверието си към кабинета "Борисов 3".

Президентът директно обвини управляващите, че са предизвикали "остра криза във всички системи", като ситуацията в държавата според президента е "без аналог в историята на прехода".

Радев: Официално снемам доверие от правителството

Конфликтът между Президентство и Министерски съвет доведе до коментари:

"Междуинституционалният сблъсък вредителства на обществото и на институционалния интерес на страната".

Това каза лидерът на АБВ Румeн Петков по време на пресконференция, цитиран от "Фокус".

"Първият път такова изявление направи президентът Росен Плевнелиев, сега такова прави президентът Радев. Искам да започна с това, че днес е 4 февруари. Това е дата, на която преди години Георги Първанов като председател на БСП и Николай Добрев върнаха мандат за съставяне на правителството. Това е за съжаление един от немногото актове в България, които са показали, че имаме политици, за които властта не е самоцел. По този начин за втори път след 90-91 г. България беше спасен гражданският мир, институционалната тежест и авторитет. Беше спасен демократичният преход", коментира лидерът на АБВ.

Борисов отговори за Радев: Съжалявам, че си е изпуснал нервите

Според него от междуинституционалния сблъсък ще загуби българският народ, ще загуби българската държава.

"За съжаление последните две и малко повече години сблъсъците и конфронтациите между институциите взима връх над стремежа да бъдат намерени решения", каза Петков.

"Считаме, че подобен род междуинстиуционално напрежение не е в полза на обществото", посочи още той.

Плевнелиев: Радев обяви война, за да не влезем в еврозоната

"Ние сме тези, които най-остро критикуваме правителството на ГЕРБ, за безчинствата, за дълбоко вредната политика в енергетиката, за тежкия провал в опазването на околната среда и водите на страната, за безпътицата в редица сектори в страната, но това са въпроси, които се решават с политически средства. В случая междуинституционалното напрежение и сблъсък не обслужват интересите на обществото", коментира още лидерът на АБВ.

Стоянов: Митко от записа съм аз, гласът е на президента

"Обръщението на Румен Радев към нацията е ярка политическа заявка и показва, че президентът действа напред".

Това е мнението на политолога Първан Симеонов, цитиран от "Фокус".

Според него днешното обръщение на държавния глава е още едно стъпало във войната срещу кабинета и тя сега е официално обявена.

"Президентът ще се опита да се позиционира срещу обобщения образ на властта. Между другото президентът Радев има едно много важно свойство в българския политически живот и то е, че успява да звучи като трите основни опозиционни течения в страната. Той направи не малко жестове към дясно-либералната общност назад във времето, която в последно време е изключително ярко опозиционна. От другата страна Радев се харесва много на кръговете, от които беше издигнат. Не на последно място Радев звучи твърде често на езика на периодично проявяващите се у нас настроения срещу всички, срещу елита, както звучи Слави Трифонов или както звучат радикалните националистически формации", обясни политологът.

Бивш конституционен съдия: Ще има импийчмънт, ако законът е нарушен

Първан Симеонов коментира още, че президентът Румен Радев ще се опита да стана единен изразител на недоволството на хората, а обръщението му днес остава всички врати отворени, независимо дали към втори мандат или политически проект.

По-късно днес председателят на НС на БСП Корнелия Нинова ще направи коментар за изявлението на президента Румен Радев в 16.00 часа преди да отпътува за посещението си в Брюксел, съобщиха от пресцентъра на БСП.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Темпераментният Едуард беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Темпераментният Едуард беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Актьорът Даниел Пеев-Дънди завоюва ценен имунитет

От 1 май спират приема на родилки в АГ отделението в Перник

От 1 май спират приема на родилки в АГ отделението в Перник

България Преди 8 часа

Акушерките в отделението отдавна са пенсионирани

МС назначи трима нови областни управители

МС назначи трима нови областни управители

България Преди 11 часа

Министерският съвет прие решението на днешното си заседание

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

България Преди 12 часа

Дария страда от артерио-венозна малформация на лицето

ЕС глоби Apple и Meta, отрича да е заради митата на Тръмп

ЕС глоби Apple и Meta, отрича да е заради митата на Тръмп

Технологии Преди 12 часа

И двата гиганта са обвинени в нарушаване на Закона за цифровите пазари

<p>Ето кой е &quot;Най-красивият човек в света&quot; според&nbsp;People</p>

Деми Мур е „Най-красивият човек в света“ според People

Любопитно Преди 12 часа

Актрисата за пореден път доказа, че истинската красота не познава възрастови граници

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Свят Преди 13 часа

Хората са скачали от височини в паниката

Карлос Сантана влезе в болница

Карлос Сантана влезе в болница

Свят Преди 13 часа

Инцидентът е станал по време на саундчек в Тексас

Купуват 35 нови електрически влака за БДЖ

Купуват 35 нови електрически влака за БДЖ

България Преди 13 часа

С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията

Мини цунами след труса в Турция (ВИДЕО)

Мини цунами след труса в Турция (ВИДЕО)

Свят Преди 14 часа

Земетресението предизвика силна паника сред населението, но засега няма данни за нанесени сериозни поражения

„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

България Преди 14 часа

Това ще е възможно за суми до 1 000 лв. на ден за един човек

<p>Появиха се нови подробности за обира на Кристи Ноем</p>

Появиха се нови подробности за обира на министъра на вътрешната сигурност на САЩ

Свят Преди 14 часа

Облечен в тъмни дрехи, крадецът сяда на празна маса до министъра с гръб към нея

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

Свят Преди 14 часа

30 минути преди това е имало и по-слабо земетресение

Разкриха как изглежда мистериозният портрет на Тръмп, подарен от Путин

Разкриха как изглежда мистериозният портрет на Тръмп, подарен от Путин

Свят Преди 14 часа

Руският художник Никас Сафронов разкрива историята зад драматичната творба

<p>Путин призна за слабости във въоръжението</p>

"Наясно съм, че не е достатъчно": Путин призна за слабости във въоръжението

Свят Преди 15 часа

Руският държавен глава каза, че има пропуски и в други области.

<p>Палестинският президент: Аз плащам цената за това</p>

Палестинският президент призова "Хамас" да освободи заложниците

Свят Преди 15 часа

Израел сложи край на примирието с "Хамас" миналия месец и обеща да продължава войната