Е динодушно парламентът прие Декларация относно Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония. 206 народни представители са участвали в гласуването и всички са били „за“.
Министър-председателят Бойко Борисов благодари на Народното събрание за подкрепата. „Българският парламент показа, че би подкрепил подготвеното като текст в Договора за добросъседство с Македония с ратификация. Това е едно голямо рамо и подкрепа за правителството. Дали е декларация, дали е мандат - това няма да спорим“, каза Борисов.
Текстът на общата декларация на парламента, относно Договора за приятелство гласи, че Народното събрание на Република България оценява положително усилията на правителствата на Република България и Република Македония за финализиране на преговорите по Договора.
Проектът на Договора може да прочетете ТУК
С декларацията се предлага Министерският съвет да внася в Народното събрание ежегоден доклад за изпълнението на Договора, след неговото подписване, ратификация и влизането му в сила.
Как реагира САЩ на договора между България и Македония
Борисов и Заев се разбраха за договора за добросъседство
Мотивите на декларацията са, че Република България е била първата държава, която признала независимостта на Република Македония на 15 януари 1992 г., както и, че Република Македония заема специфично място в политиката на Република България в контекста на Югоизточна Европа, предвид икономическите и културните връзки, контактите между гражданите на двете страни и общата граница.
Отсъствието на премиера Бойко Борисов преди подписването на декларацията, можеше да доведе до пречки с приемането й.
Лидерът на лявата партия Корнелия Нинова заяви, че ще БСП оттеглят подписите си от декларацията и няма да участват в гласуването, ако министър-председателят не се яви веднага в парламента. Тя определи отсъствието му като „неуважение към българския парламент“.
„Ако той откаже да дойде декларирам, че оттеглям подписа си от декларацията по договора и няма да участваме в гласуването й“, подчерта Нинова.
В отговор на заплахите от опозицията, председателят на ПГ ГЕРБ Цветан Цветанов успокои своя опонент, като съобщи, че се е свързал с Борисов и той пътувал към Народното събрание. Благодарение на това гласуването премина успешно.
В четвъртък нашият посланик в Македония Иван Петков, се е срещнал с опозиционния лидер на партия ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Те са обсъдили подписването на договора между двете съседки.
„В интерес на Македония е да развива и укрепва отношенията си с България, защото напредъкът на страната към евроатлантическа интеграция е от взаимен интерес.“, е заключението от срещата им.
ГРОМ: Заев предаде в София македонските национални интереси
Македонец: На българите присвояването им е в кръвта
Груевски обяснил на българския посланик, че липсата на прозрачност, според него демонстрирана от сегашното правителство на Македония при воденето преговорите, е довела до нарастващи безпокойства, изразявани както от обществеността, така и от експерти.
Македонският премиер Заев защити договора за добросъседство с България
В сряда именно ВМРО-ДПМНЕ отправи сериозни критики към Заев за това, че проектодоговорът не е публичен, и дори е имало съмнения дали сътветства на националните интереси.
В отговор на нападките Заев заяви, че договорът ще бъде обществено достъпен и е в интерес на македонските граждани.
"Договорът е в съответствие с националните интереси. Той е отражение на новия дух на политици, които градят, а не разрушават мостове.", посочи той.
"Заставаме срещу езика на омразата и националистически изказвания. Миналото и историята поставяме като основа на бъдещето ", допълни македонският премиер.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!