З а спиране на износа на ток от България може да се говори, само ако сме съгласни да не сме в европейската общност и да нямаме всички ползи, които имаме от европейския пазар. Това обясни министърът на енергетиката Александър Николов в студиото на "Здравей, България"
"Ако спрем износа на ток - цената ще падне. Но това ще доведе до сериозни последствия за България.
Глобата е едно на ръка. Това, че в момента успяваме да балансираме с енергийното си производство на ток е добре, ако го направим ще имаме полза, но краткосрочна. Дългосрочно - Румъния и Гърция са ключови партньори и е хубаво да имаме добри отношения. Ако ние направим това сега, ще пострадат много те. И можем да очакваме абсолютно същата реакция от тях, когато се нуждаем", уточни той.
Николов отчете, че цените на тока в Европа на битовия пазар са много по-високи.
"Факт е, че енергийната криза е криза за цяла Европа. Тя не е само в България. Страната ни, с мощностите, с които разполага, балансира целия регион", каза енергийният министър.
Коментар от него дойде и за това дали е възможно общините, които изключват осветлението, и училищата, болниците и манастирите, които се сблъскват с проблеми заради високите цени да преминат на регулирания пазар на електроенергия.
"Не, не може да стане. Има краткосрочни и дългосрочни мерки.
Краткосрочните са компенсациите, които са планирани. Дългосрочно, което трябваше да се направи много назад във времето, през следващите няколко месеца ще го направим - е всички административно директно или индиректно свързани бюджетни или социални организации да преминат в общ пул, за да има предвидима цена", уточни Николов.
Той засегна и сметките на студентите, живеещи в общежития,
които заплащат високи сметки за ток поради факта, че сградите са регистрирани като юридически лица и са на свободния пазар. "Към момента те ще получат размера на компенсациите, който е валиден в цялата страна", обясни министърът.
Относно промяната на ръководството на "Булгаргаз"
Николов обясни, че ръководството е сменено след поредица от получени данни и проверки от страна на Българския енергиен холдинг. "Относно това дали някой се опитва да овладее енергетиката - за последните шест седмици няма сменен нито един изпълнителен директор на системните дружества", подчерта министърът.
Според него цената на газа за януари е функция от поведението от ръководството на "Булгаргаз" и това, че предложените решения от тяхна страна са приети директно от КЕВР. По думите му повишението е могло да бъде 5%, вместо 30%.
"Естествено, че с поведението си са вдигнали цените. България разполага с два дългосрочни договора и с хранилището в Чирен. Управлението на тези договори и хранилището и възможните действия, които можеха да бъдат предприети, водеха до сценарий, в който повишението можеше да е 5%", категоричен е Николов.
Според министъра вместо с цената на газа да се защитава общественият интерес е защитен търговски. Чий интерес - предстои да бъде изяснено.
Новото и старото ръководство на „Булгаргаз” влязоха в задочен спор
Освободиха цялото ръководство на "Булгаргаз"
„Булгаргаз”: Научихме от медиите
Фандъкова: Има реална опасност от разреждане на линии заради скъпия ток
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!