П ремиерът акад. Николай Денков и създателят на глобалното изследване PISA д-р Андреас Шлайхер обсъдиха на среща в Министерския съвет пропуските в образователната система в България, довели до тревожните данни от международното изследване PISA в края на 2023 г. Това съобщиха от Министерския съвет на официалната си Фейсбук страница.
Шлайхер е директор на дирекцията за “Образование и умения” в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и е специален съветник по образователни политики на главния секретар на Организацията.
На срещата присъстваха и министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и ресорният заместник-министър Наталия Митева.
По-високи учителски заплати от догодина
Министър-председателят изрази загриженост заради данните на PISA за България. „Това ни мотивира да продължим със смели реформи в българското образование, които да ни помогнат да подготвим учениците си за успешен живот", каза Денков. "PISA ясно показа къде са слабостите в българското образование. Готови сме да чуем предложения как да го променим и да го адаптираме за реалностите в съвременния свят“, добави министър-председателят. Той подчерта, че страната ни ще продължи да работи заедно с експертите от ОИСР, за да може българското образование да се трансформира по такъв начин, че знанията да бъдат полезни на децата.
Денков отбеляза, че през последните години в България на няколко пъти бяха увеличени заплатите на учителите, както и бяха направени много инвестиции в посока подобрение на инфраструктурата, свързаността, достъп до технологии. Като успех той посочи и борбата срещу преждевременното отпадане на ученици от училище.
Скок в учителските заплати, стартовото минимално заплащане става 1853 лв.
Андреас Шлайхер подчерта, че ОИСР ще продължи да подкрепя България в извършването на смели реформи, за да може да се повиши качеството на българското образование. За целта ще се използват и добрите образователни практики, прилагани в различни държави.
Вчера Андреас Шлайхер проведе среща с министър Галин Цоков и неговия екип в Министерството на образованието и науката. Той ще се срещне също с представителите на държавните институции, директори, учители и ученици.
* Видеото е архивно: Трябва ли висшето образование у нас да е безплатно: Какъв ще е ефектът
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!