О тстъпката от 25 стотинки на литър бензин при зареждане на бензиностанция е зле планирана мярка и е по-скоро лобистка, отколкото социална. Това мнение изрази в предаването „Защо, господин министър" по bTV служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов.
Мярката е по-скоро лобистка, защото с нея от нашите средства и от вашите данъци се финансира „Лукойл“.
Отстъпката от 25 ст. за горивото отпада от 1 януари 2023 г.
Тази мярка позволява, дори и при по-високи цени на бензина, да няма спад в купуването, е тезата на Стоянов. Попитан защо служебният кабинет е продължил мярката, ако я смята за лобистка, той отговори, че хората са свикнали с тази отстъпка и не е било добре да я прекратят на прага на зимата и преди празниците. Когато тази мярка е направена и хората свикнат с нея, не искаме да я спрем, преди да имаме алтернатива. Всяка помощ в тези времена е важна и смятаме, че на прага на зимата не е добре да спира, обясни министърът.
Никола Стоянов не даде категоричен отговор ще продължи ли да действа мярката и след 1 януари 2023 година. По думите му още когато редовното правителство я е планирало, е заложило средства за нея до ноември месец.
Служебният министър коментира и договореното от правителството и „Лукойл“ т.нар. изземване на свръхпечалбите. От 1 януари догодина "Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл България" трябва да прехвърлят икономическата си дейност, приходите и данъците в България. На въпрос какво ще стане, ако компанията не го направи, Стоянов обясни, че държавата има достатъчно механизми, за да защити интересите си. Имаме такова разбирателство. Ако не си изпълнят ангажиментите, държавата има варианти как да постъпи, каза служебният министър.
За нас това е недопустимо - рафинерията да е тук, в България, а печалбите да остават в други държави, каза още Стоянов. Той очаква „Лукойл“ да преведе 100 милиона лева на бюджета до края на годината. Държавата има много инструменти, с които да постъпи към компания, която не е лоялна. Не знам защо правителствата преди нас не са го направили, добави Никола Стоянов.
В момента служебният кабинет работи по пакет от мерки, които да компенсират гражданите и бизнеса. Ще се помага за намаляване на консумацията на електроенергия, за използване на възобновяеми източници и така хората, които получават месечно възнаграждение под 1000 лв. ще имат възможност за финансова помощ, разясни идеята икономическият министър. Той обясни, че ще се мисли не толкова за помагане през горивата, защото подобни уязвими групи едва ли имат и автомобили. Може да има ваучери за пътуване с градски транспорт, например. Планира се мерките да влязат в сила още от 1 януари 2023 година.
Служебното правителство ще поиска от Народното събрание да гласува компенсации за бизнеса, ако цените на газа надхвърлят 200 лв. /MWh. Към момента цените са понижени и очаквам през декември да е около 145 лв./MWh, каза министърът. Очаквам, че няма да се наложи да даваме компенсации, но е важно компаниите да са сигурни, затова ще предложим на депутатите да гласуват такива, ако цените надхвърлят 200 лева, уточни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!