С амо работеща и жизнеспособна икономика може да бъде трансформирана в контекста на приоритетите на зеления преход. В този процес трябва да се вземат предвид националните особености, така че подходът да бъде справедлив и пропорционален.
Това заяви министър-председателят Стефан Янев в изказването си пред държавните и правителствените ръководители във втория ден на Световната среща на лидерите в рамките на 26-ата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP 26) в Глазгоу. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Премиерът бе категоричен, че
България е напълно решена да изпълни своите ангажименти към Парижкото споразумение
и подчерта, че заедно с държавите членки на ЕС страната ни работи за постигане на климатична неутралност до 2050 г., както и за още по-амбициозната цел за 55% намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г., което е заложено в законодателството на ЕС.
Министър-председателят Янев изтъкна, че за целта на национално ниво бе разработен изцяло нов набор от мерки в Плана за възстановяване и устойчивост на България.
"Той ще стане нова пътна карта за декарбонизация на българската индустрия и за постигане на икономически растеж в рамките на устойчива и съхранена околна среда, което включва поетапното прекратяване на използването на въглища до 2038-2040 г.", отбеляза премиерът пред световните лидери.
Янев уточни, че усилията на страната ни са съсредоточени върху три главни цели: по-нататъшно ускорено развитие на възобновяемите енергийни източници и водород; увеличаване на енергийната ефективност на икономиката и устойчива мобилност.
Премиерът Стефан Янев акцентира, че България подкрепя обединените усилия на правителствата,
частния сектор, академичните среди и други заинтересовани страни в общата цел за борба срещу изменението на климата.
"Нито една страна сама не е в състояние да се изправи срещу глобалната заплаха от изменението на климата, защото нямаме варианта или лукса да си позволим провал", добави българският министър-председател.
В рамките на изказването си премиерът Стефан Янев отправи апел за обединение в усилията за достигане до нов консенсус между всички държави по необходимите действия и цели, отнасящи се до климата, за постигане на климатична неутралност в планетарен мащаб до средата на този век, както и за постигане на съгласие по решителни краткосрочни и средносрочни политики. А те да се основават на правилния баланс между смекчаване и адаптиране към изменението на климата.
"По-честите екстремни метеорологични явления, на които сме свидетели, са ясен знак, че глобалното затопляне се ускорява и вече засяга много аспекти на нашия живот, икономики и екосистеми. Присъствието ни тук днес означава, че осъзнаваме колко важно е да работим заедно и че са нужни по-надеждни действия от всички държави и от всеки един от нас, за да ограничим повишаването на температурата", подчерта българският премиер.
По-рано днес в позиция, публикувана на официалната му страница във "Фейсбук", Стефан Янев завви:
"Дълбоко вярвам, че съхраняването на природата трябва да бъде фундаментален приоритет".
"Бъдещето не само на нашата нация, но и перспективата на човечеството зависи от способността ни да действаме мъдро и отговорно - тук и сега. В този смисъл опазването на околната среда е цивилизационен избор - необходима инвестиция в пълноценния и здравословен живот на нашите деца и внуци. Правейки го, ние поставяме основите на един по-добър свят за следващите поколения, гарантираме възможността за устойчиво икономическо развитие и даваме шанс и хоризонт на човечеството. Считам, че тази перспектива осмисля усилията, които полагаме, борейки се за климатична неутралност", посочва министър-председателят.
"Но постигането на климатична неутралност е цел, която можем да постигнем единствено заедно. В този процес е важно да бъдем прецизни, гъвкави и разумни, съобразявайки се с националните особености на държавите. Никой не трябва да бъде изоставен, никой не трябва да бъде ощетен в процеса на зеления преход", смята Стефан Янев.
Според премиера трансформацията е необходима, но тя трябва да бъде справедлива, за да е успешна.
"Затова считам, че скоростта за постигането ѝ не е определяща. Определящи са солидарността, разумният подход и консенсусът, че необходимите реформи трябва да се правят, когато сме готови и когато сме сигурни, че сме защитили националните си икономически и социални системи. Защото съм уверен, че само жизнеспособни икономики могат да се трансформират успешно в контекста на зеления преход", посочва още в българската позиция Стефан Янев.
По-рано днес започна участието на министър-председателя Стефан Янев в Световната среща на лидерите в рамките на 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата. В Конгресния център в гр. Глазгоу българският премиер беше посрещнат от министър-председателя на Обединеното кралство Борис Джонсън и генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.
Преди началото на срещата премиерът Стефан Янев разговаря с част от лидерите по актуалните за Конференцията теми. Българският министър-председател обмени мнения с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, канадския премиер Джъстин Трюдо и емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани.
Премиерът Янев проведе кратки разговори също с австрийския канцлер Александер Шаленберг, с президента на Латвия Егилс Левитс, президента на Литва Гитанас Науседа, сръбския президент Александър Вучич, президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски и министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!