Н яма причина за паника, не се налага в региона да се вземат допълнителни мерки, предстои да се направи малко по-задълбочено проучване на контактните на човека, регистриран като заразен с индийския вариант на коронавирусната инфекция. Това обяви министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров.
Индийският вариант на COVID-19 е установен в България
Засега това е изолиран случай, не е тежък, но това е силно предупреждение, че ако продължаваме да подценяваме вируса и се колебаем дали се ваксинираме, вълна от инфекция би могла да настъпи и по-рано, преди есента, допълни Кацаров.
Няма да се променят противоепидемичните мерки заради случая в Плевен
Няма да се променят противоепидемичните мерки заради случая в Плевен, но ако се регистрира нарастване на броя на случая на заразените, нашата възможност е тази, допълни Кацаров.
Ваксинационна кампания ще насърчава българите да се имунизират срещу COVID-19
Случаят на индийския вариант на COVID-19 в Плевен
По-рано днес от Националния център по заразни и паразитни болести съобщиха за случай на индийския вариант, потвърден в Плевен.
Пробата от временно пребиваващ в страната пациент, изпратена от болница "Д-р Георги Странски" - Плевен на 21 април, е била секвенирана в НЦЗПБ на 5 май. След повторен анализ в международната генна банка GISAID, през юни е установено, че се класифицира като Вариант на безпокойство, преди наричан още "Индийски вариант".
Министърът на здравеопазването и европейският комисар по здравеопазването и безопасност на храните Стела Кириакиду посетиха ваксинационния кабинет в столичната болница „Св.Анна“.
"Ако се продължи със сегашния темп на ваксинация, след 2 месеца ще са обхванати 80% от хората над 60-годишна възраст с поне една доза ваксина срещу COVID-19", е казал министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров на среща със Стела Кириакиду, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
В рамките на разговора двамата са обсъдили епидемичната ситуация и имунизационния обхват на територията на Европейския съюз, както и проблемите, пред които са изправени държавите членки при изпълнението на ваксинационните си кампании.
Министър Кацаров е посочил, че една от първите задачи, които той и екипът му са си поставили при встъпване в длъжност, е приоритетно да бъдат ваксинирани хората над 60 год.
"Регистрираната голяма смъртност идва от това, че хората над 60 години не бяха приоритетна група в Националния ваксинационен план. Младите свързват ваксината със свободата да пътуваш, а за възрастните тя е равносилна на живот", е коментирал Кацаров.
Той е отбелязал, че за последния месец броят на ваксинираните от тази възрастова група се е удвоил и към момента около 40% са с поставена поне една доза.
Като основни причини за ниското ваксинационно покритие в страната Кацаров е посочил нежеланието на голяма част от българските граждани да се ваксинират, както и успокоението у хората на фона на намаляващия брой заразени с COVID-19.
Кацаров е допълнил, че в момента Министерството на здравеопазването започва информационна кампания за ползата от ваксините, но тя е закъсняла.
"Това е нещо, което трябваше да бъде направено още в началото на годината, за да има ефект сега. По този начин щяхме да избегнем недоверието във ваксините, митовете и лъжите, които се разпространяват сред хората", е посочил още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!