В о омента няма достатъчно натрупани средства в българските фондове за извеждане от експлоатация на спрените блокове - от 1 до 4, на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи на пресконференция днес ръководството на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (РАО).
Натрупаните средства във фонд "Радиоактивни отпадъци" са 135 млн. лв., а във фонд "Извеждане от експлоатация" - 1 млрд. и 50 млн. лв.,
съобщи Маргарита Коркинова, административен и финансов директор в РАО.
Тя посочи, че средствата се натрупват от 2000 г., а от 2002 г. вече са спрени първите два блока на АЕЦ "Козлодуй", което предпоставя недостатъчния срок за събиране на достатъчно средства.
Георги Гьошев, главен технолог на специализирано поделение "Извеждане на блокове на АЕЦ "Козлодуй" към ДП РАО, посочи, че
предполагаемата цена за извеждането от експлоатация на един блок е между 200 и 300 млн. евро.
Гьошев подчерта, че това са допускания на база международен опит, но все още цената за България не се знае, защото досега страната ни не правила подобно нещо.
Първите три програми по демонтаж на съоръженията в блокове 1 и 2 на АЕЦ "Козлодуй" са в момента в Агенцията по ядрено регулиране (АЯР) за съгласуване.
През миналата година собствеността на съоръженията в 1 и 2 блок е прехвърлена на ДП РАО, очаква се това да се случи и с 3 и 4 блок, като вече има заповед на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков за подготовка на прехвърляне на собствеността.
Демонтажът се е забавил заради доскорошното колебание дали няма отново част от блоковете да бъдат пуснати в експлоатация, коментира Гьошев. По думите му обаче всяко забавяне води до оскъпяване на процеса.
Георги Гьошев заяви, че в целия свят технологията по извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения (техния демонтаж и обезопасяване) е нова и са малко страните, които имат опит. Сред тях е Германия и ние ще черпим опит от германското ноу хау в тази област. В Германия демонтажът на обвивката на ядрените реактори е продължил 15 години, но този срок в България може да е доста по-дълъг, особено, ако има проблеми с финансирането, прогнозираха от ДП РАО.
"Самите колеги от Европа осъзнават, че средствата, които са ни отпуснали, не са достатъчни и е възможно да бъдат увеличени",
посочи Гьошев. За 2007-2014 г. по линия на ЕБВР на България са отпуснати 300 млн. евро за извеждане от експлоатация на малките реактори, предстои договаряне на сума за периода 2014 -2020 г., съобщиха от ДП РАО.
Изпълнителният директор на държавното предприятие Дилян Петров посочи, че има и възможност за набавяне на средства чрез реимбурсиране на материали от площадката на АЕЦ "Козлодуй" - сграден фонд, съоръжения на площадката, които не са радиоактивни.
В Германия площадката на неработеща вече ядрена централа е превърната в бизнес парк с яхтено пристанище, даде пример той. Сега общо около 470 души работят в ДП РАО, от тях 180 души персонал отговарят за извеждане на 1 и 2 блок като това е долният минимум, каза Коркинова.
Не се предвижда увеличаване на вноските от 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" за фондовете за извеждане на спрените блокове, средствата по извеждане не оскъпяват цената на тока, коментира Дилян Петров.
Няма пари за извеждане от експлоатация на спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй"
Няма достатъчно натрупани средства в българските фондове за извеждане от експлоатация на спрените блокове - от 1 до 4, на атомната електроцентрала
10 март 2011, 18:06
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!