М исията на Деница Шилигарска и Ивелина Иванова от фондация “Децата и града” е да създадат пълноценна училищна среда за децата и младежите в България, която да учи на отговорност и да възпитава позитивна култура у тях. Фондацията стартира работата си от училищните тоалетни, които са обвързани с основните нужди на децата, възпитанието на правилни хигиенни навици и чистота, както и с тяхното здраве.
Ето какво споделиха те за Vesti.bg:
- Как се зароди идеята да помогнете на децата точно в този аспект?
- Училището е мястото, в което учениците прекарват най-голяма част от деня си. Темата за неходенето до тоалетна е хронична за българските деца. 70% от българските ученици избягват да ползват тоалетната в училище. Тази цифра заедно с мисълта, че нашите деца скоро ще влязат в училище (когато започнахме проекта, децата ни още бяха в градинска възраст) и ще станат част от тази статистика, ни накараха да се захванем с тоалетните първо, а с останалите ключови помещения в училищата в следваща фаза – столови, физкутлурни салони, кабинети по изкуства, транзитни пространства и т.н.
- Трябва ли нещо, и ако да какво, да се промени в обществото ни, за да подпомогне то вашата инициатива?
- Трябва да осъзнаем, че през очите на децата ни училищните тоалетни масово са най-гадните тоалетни в живота им. Ние (възрастните) сме се нагледали на неприятни тоалетни – и през годините, и в различните институции, в които сме имали „късмета“ да попаднем. И сме изработили механизми за справяне. Но децата ни, за щастие, не са виждали всичко това. И са неподготвени, че точно в училището санитарните помещения ще са отблъскващи. Училището е мястото, което би трябвало да ги възпитава в отношение към социума и средата; мястото, което да вдъхновява и вдъхва спокойствие.
- Срещате ли разбиране и помощ от страна на родителите и до колко важно е участието на семейството за вашата инициатива?
- Участието на родителите е ключово. Във всяко училище, в което сме имали възможността да помогнем за осъвременяване на санитарните помещения, търсим взаимодействие с родителите. На някои места родителите изцяло проектират пространствата, на други места извършват надзора и т.н. Предстои стъпката по въвличане на децата за правилна експлоатация и опазване на създаденото. В тази част разчитаме на класните ръководители и на местната общност да създадат контекстуални решения.
- Как и с какво биха могли да помогнат различните институции за по-добра реализация на вашата инициатива?
- Първо, осигуряване на финансова целева помощ за проблемните зони в сградния фонд. Училищните сгради в България остаряват и изискват не просто поддръжка, а преосмисляне и цялостно осъвременяване на различни пространства. За останалите ключови елементи сме насреща – специалисти, контекстуални решения, помощ от бизнеса, приоритизация на проекти и др.
- Какви трудности срещате заради пандемията от COVID-19?
- Рязкото покачване цената на материалите и затруднените доставки са един от проблемите. Другото предизвикателство е въвличането на децата във фазата на „проектирането“. Бихме искали бъдещите ползватели да участват в работилници за събиране на мнения, проблеми и идеи за пространствата. Заради пандемията тези срещи успяха да се случат в много малко училища.
- Можете ли да адаптирате вашата инициатива за условията на социална изолация заради пандемията от COVID-19?
- Смятаме, че точно пандемията и обучението в онлайн среда показаха на всички, че училището е много повече от „материал за преподаване“. Училището е средище за социализация, за помъдряване, за игра, за вдъхновение, за мечти.
- Коя е най-голямата ви цел, свързана с тази инициатива, която мечтаете да видите реализирана?
- Искаме това да е само началото. Искаме след 10 години темата за тоалетните в обществени сгради да не е тема, защото ще е решена. Искаме да сме осигурили базовите нужди – съвременни училищни тоалетни, уютни училищни столови, достъпни училищни пространства. И когато сме осигурили фундамента, да започнем смело да мечтаем за вдъхновяващите и развиващите места за децата в града. Защото няма как да мечтаеш, докато си принуден да стискаш...
Можете да гласувате за финалистите на ПРОМЯНАТА на www.nova.bg/promyanata
ПРОМЯНАТА е най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява за осма поредна година в партньорство с фондация Reach for Change България. Тя цели да подобри трайно живота на децата и младежите в България, като открива мотивирани социални предприемачи и им помага да реализират по устойчив начин идеите си за по-доброто и сигурно бъдеще на българските деца. От 2014 г. досега ПРОМЯНАТА помогна на над 200 000 деца и младежи от цялата страна, а Нова Броудкастинг Груп инвестира над 190 000 лв. в инициативата всяка година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!