К ъм деня за междусрочна ваканция няма да се добавят други допълнителни неучебни дни през тази седмица. Това заяви в Шумен министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той посочи, че няма да обяви национална грипна ваканция, като поясни, че грипна епидемия се обявява от Регионалните здравни инспекции (РЗИ) най-често по области, но понякога по общини, когато се достигнат необходими стойности.
Тази година междусрочната ваканция е само един ден - 5 февруари, сряда.
Графикът на учебния процес се изготвя преди началото на учебната година и няма да има решение от Министерството на образованието и науката за допълнителни неучебни дни към единия ден междусрочна ваканция през седмицата, посочи министърът.
"Това, което прави министърът на образованието, е да обявява обучение в електронна среда, тоест дали да бъде ваканция или да имаме компенсаторно обучение, което е в електронна среда. Факт е, че нашата учебна година е кратка, не ни достигат учебните дни. На всеки един преподавател по всеки предмет не му достига учебното време, не можем да губим много дни. Знаете, че нашата лятна ваканция е относително дълга, имаме най-много празници в сравнение с другите страни и учебното време не достига", коментира министър Вълчев.
"Затова беше въведено нормативно през 2020 г. обучението в електронна среда. Това обучение не е равностойно на присъственото обучение, то е по-добро от никакво, за да минимализираме загубата. Не е задължително да бъде във виртуална класна стая, може да бъде и само с възлагането на задачи. Идеята е по-малко време да бъде загубено и там, където имаме обявена грипна епидемия, във всеки един случай аз съм обявявал обучение в електронна среда", добави министър Вълчев.
По думите му проблемът тази седмица е, че един ден междусрочна ваканция е обявен по средата на седмицата. Това е неправилно решение на министерството, добави Вълчев.
"Трябва да променим наредбата, която казва, че двата срока трябва да бъдат с еднакъв брой дни. Не е толкова фатално, ако единият срок е по-голям с два дни от другия. Надявам се в следващите години да не се допуска тази грешка по средата на седмицата да бъде обявяван един ден пауза, който съответно създава нагласи за обединяване на почивните дни. Няколко кмета вече обявиха извънредно положение, въпреки че нямаме извънредни обстоятелства, злоупотребявайки с нормативното основание, което имаме в наредбата. Аз нямам основания да обявявам допълнителни дни извънредни, нито от грипна епидемия, нито от каквото и да е. Там, където има от РЗИ обявена грипна епидемия, където има разпоредени мерки, те ще важат", допълни министърът на образованието.
Министърът на образованието коментира още, че е възможно да бъде намален формализма в образователната система. По думите му единият начин е системата да опита да се фокусира върху оценка и контрол на реалната работа, колко е работено с учениците, а не върху документ, второто е самата нормативна уредба да бъде по-малко тясно инструктираща.
"Ще забраним дори в нормативната уредба да се оценява педагогическата работа въз основа на документ. Сега така е най-лесно, отиват и проверяват документа и това възпроизвежда културата. Регионалните управления на образованието отиват и проверяват директорите и учителите дали са си попълнили документа, а не дали са работили с децата", каза още министър Вълчев.
Той добави, че подкрепя мерки за подобряване на дисциплината, като поясни, че учителите се чувстват безпомощни да въведат дисциплина в час, особено при големите ученици.
"Дисциплината е базова предпоставка за качествен образователен процес, но има множество въпроси, които трябва да бъдат обсъдени, във връзка с идеята за въвеждане на оценка за дисциплина. Ще обсъдим занапред една оценка ли ще бъде, или включена оценка във всеки един предмет, какви да бъдат санкциите, какво ще се оценява. Ние ще обсъдим и по-лесно налагане на санкции, тъй като в момента, ако един ученик не спазва дисциплината, учителят има набор от санкции, но те са свързани с много писане, което пък води до задържане на налагане на санкции", допълни министър Вълчев.
Той коментира и парите за образование.
"Системата на образованието има нужда от множество промени и реформи, но има нужда и от средства. Сега се конкурираме и с дефицита”, каза министър Вълчев.
Програмата на министър Вълчев включва посещение на открит STEAM урок в Средно училище "Панайот Волов", посещение в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", срещи с директори на образователни институции от област Шумен, с учители и с кмета на община Шумен проф. Христо Христов.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!