Ф алити на топлоразпределителни дружества няма да бъдат допуснати.
Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов на брифинг във ведомството във връзка с повишените цени на природния газ. По думите му министерството ще адаптира при нужда мерките за компенсации на дружествата.
"Систематични рискове за дружествата, свързани с топлоснабдяването, ще бъдат избегнати. Нека се избегнат спекулации относно фалити на дружества и спиране на топлоподаване в отоплителния сезон. Това няма да бъде допуснато", категоричен бе Николов, цитиран от NOVA.
По думите на министъра решението за увеличение в цената на газа на КЕВР предизвика полемики, като ще се проведе анализ на обявените цени.
"Проведе се работна среща с председателя на Комисията и всички представители на "Българския енергиен холдинг". КЕВР спазва нормативните изисквания, подадени от страна на "Булгаргаз", почти изцяло. Текущата наредба е рестриктивна. Управлението на количествата електроенергия е функция на "Булгаргаз". Министерството ще извърши пълен оглед на политиките на „Булгаргаз”, поради високите цени. Установените резултати ще бъдат съобщени", допълни той.
Енергийният министър коментира още, че цената на природния газ в България зависи от динамиката на цените на петрола, динамика на цените на европейските газови пазари и ограничените количества, които могат да се теглят от хранилището в Чирен.
По думите му по-ниските цени на газа, увеличените доставки и намаленото ползване поради топлото време ще се отразят на цената на газа през февруари.
"Поради рязкото повишение на цените ще има мерки за компенсации на дружествата, които оперират на регулирания пазар", допълни той.
Във връзка с предложението на "Булгаргаз" при запазване цените на европейските пазари, да бъде намалена цената на газ, Александър Николов обясни, че не е запознат предварително с предложението.
"Несериозно е да се спекулира с бъдещите цени занапред", обясни той.
"Всичките договорени количества природен газ от Азербайджан могат да бъдат доставени по алтернативни трасета, но проблемът идва от търговската част", коментира още министърът на енергетиката на брифинга.
По думите му консорциумът, който експлоатира находището "Шах Дениз", както и цялата структура, се грижат по най-добрия начин за своите интереси. "От встъпването в длъжност на новото правителство разговорите по тази тема се водят на най-високо ниво, включително и от премиера Кирил Петков. Всичко възможно е направено в това отношение и от страна на президента Румен Радев".
"Ако прегледате акционерната структура на съответния консорциум, ще видите, че не всичко подлежи на едностранно решение само от страна на Азербайджан", отбеляза министър Николов. Той посочи, че в момента доставените количества азерски природен газ са значително по-малко, което е проблем. "Засега съответните министерства в Азербайджан са изявили позитивна позиция за съдействие от тяхна страна за увеличение на доставките".
"Интерконекторът между Гърция и България не е завършен", изтъкна министърът. Николов се надява да се срещне скоро с гръцкия си колега, за да се установи по какъв начин да се ускори проектът и да се спазят поне поредните удължени срокове.
"Свободният пазар на природен газ е засегнат в много по-малък мащаб спрямо бизнеса в съседни държави", добави енергийният министър.
"В контекста на конкурентоспособност нашият бизнес в момента е привилегирован като първа точка на доставка на природен газ от Русия, както и заради компонентите, които са извън доставките от Газпром експорт - най-вече заради договора с Азербайджан", отговори министърът на енергетиката Александър Николов на журналистически въпрос относно компенсациите за бизнеса.
Министърът на енергетиката Александър Николов даде брифинг днес по повод взетото решение на КЕВР за повишаване цената на газа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!