"Нет инфо" ЕАД излезе с официална позиция относно Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за хазарта, постъпил на 24 април 2024 и приет на първо четене.

NOVA Broadcasting Group с позиция относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта

Ето и пълния текст на позицията:

Уважаеми госпожи и господа народни представители, 

Обръщам се към Вас от името на Нет Инфо ЕАД („Нет Инфо“), най-голямата дигитална медийна компания в България, която ежедневно създава съдържание, с което информира и забавлява огромен брой български потребители. Сайтовете на Нет Инфо се посещават средно от 3,43 милиона реални потребители месечно и достигат до 88% от интернет потребителите в България. Портфолиото на компанията включва някои от най-големите и посещавани български сайтове: nova.bg; dariknews.bg; vesti.bg; telegraph.bg; gong.bg; sinoptik.bg; pariteni.bg; Vbox7.com; abv.bg. Дружеството е част от мултиплатформената и технологична медийна компания „Нова Броудкастинг Груп“ ЕООД, която принадлежи към семейството на водещия медиен и телекомуникационен оператор в Югоизточна Европа – Юнайтед Груп.

Като активен участник на дигиталния рекламен пазар, сме силно обезпокоени от приемането на първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за хазарта, сигнатура: 49-454-01-62 („Законопроекта“), внесен от народните представители г-н Йордан Цонев и г-жа Теменужка Петкова, в частта относно забраната за реклама на хазартни игри в електронни медии, включително електронни сайтове. Няма как да не отбележим пълната липса на диалог със заинтересованите страни при приемането на текстове, които ще окажат значителен негативен ефект върху дигиталните медии, регистрирани в България.

Неведнъж сме изтъквали, че българските дигитални медии, включително Нет Инфо, оперират при условията на непосилна и нерегулирана конкуренция с големите платформи Google и Facebook. Ежегодната статистика показва, че най-голямата част от вложенията на рекламодателите на българския пазар за дигитална реклама традиционно се насочват към социалните мрежи – Facebook, Instagram, LinkedIn, Viber и др., които не подлежат на законова регулация в България. В този смисъл големите губещи от пълната забрана за реклама на хазартни игри, ще бъдат българските електронни медии и сайтове. Както и досега рекламата на хазартни игри на легални и нелегални хазартни оператори ще продължи да съществува в социалните мрежи и на чуждестранните сайтове, които са достъпни в България. На практика рекламните бюджети на хазартните оператори няма да изчезнат, а ще бъдат преразпределени и изцяло насочени към други играчи на дигиталния пазар – социални медии, чуждестранни сайтове, анонимни сайтове и т.н.

Обществено известно е, че към момента няма наложени санкции за излъчена реклама на хазартни игри на дигитална платформа, регистрирана в България. Не ни е известно да има и обществено недоволство спрямо рекламата на хазартни игри в български легални интернет сайтове. В този смисъл буди недоумение пълната забрана, която се налага без оглед на конкретната обстановка и регулаторна среда.

На следващо място – Нет Инфо е дигиталният дом на редица спортни събития, любими на българската публика – Gong.bg е един от лидерите в областта на спортната информация онлайн, предоставя спортни новини, анализи, ексклузивно съдържание, видео, игри, livescore и други. Тук българската публика намира видео съдържание от първенства, като – Efbet Лига, Сезам – Купа на България, Английската Висша лига, Бундеслигата, Формула 1 и много др. Групата на „Нова Броудкастинг Груп“ ЕООД вече е- сключила договор за излъчването на мачовете от Европейското Първенство по футбол- UEFA Евро 2024. Ексклузивното спортното съдържание, което достига до аудиторията на Нет инфо напълно безплатно изисква огромни инвестиции, които Групата прави и чиято възвращаемост ще бъде силно ограничена от забраната, въвеждана със Законопроекта. Липсата на възможност тези разходи да бъдат споделяни с хазартните оператори, които имат сериозно участие във финансирането на световния спорт, ще направи невъзможно закупуването на спортни права занапред. Нещо повече – промените в средата на годината, ще осуетят изпълнението на вече поети ангажименти по лицензионни и рекламни договори.

Уважаеми госпожи и господа народни представители,

Призоваваме ви да съдействате за организиране на дискусия с представители на медиите и хазартната индустрия, с цел обсъждане на най-точния и ефективен начин за ограничаване на рекламата на хазарт, като считаме, че с пълната забрана на рекламата няма да бъдат постигнати изложените в мотивите цели.

Молим изработването на Законопроекта да бъде извършено при зачитане на принципите на предвидимост и съгласуваност, което е единствената гаранция за стабилна икономическа и медийна среда.

Не подкрепяме извършването на законови промени със съществен икономически ефект върху медиите в ключов момент за българското общество – малко повече от един месец преди провеждането на Европейски и Парламентарни избори.

С уважение,

Александър Варов, Нет Инфо ЕАД

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Въздушна тревога е в Одеса и областта

Въздушна тревога е в Одеса и областта

Свят Преди 3 часа

Сирените бяха задействани в 21:53 часа

Щатът Уисконсин: Клюква, сирене и фанатизъм

Щатът Уисконсин: Клюква, сирене и фанатизъм

Свят Преди 5 часа

Формулата на успеха в Уисконсин е проста: намери нещо, което обичаш, и работи усилено

Арктика: Мястото, където миналото среща бъдещето

Арктика: Мястото, където миналото среща бъдещето

Свят Преди 6 часа

Животът в края на света има своите специфики – до Уткиагвик може да се стигне само със самолет

Атака с хладно оръжие пред супермаркет в Германия, има ранени

Атака с хладно оръжие пред супермаркет в Германия, има ранени

Свят Преди 7 часа

Минувачи успели да задържат извършителя

Трима загинаха в Италия след проливни валежи

Трима загинаха в Италия след проливни валежи

Свят Преди 7 часа

Особено тежко са засегнати Пиемонт, Южен Тирол и Ломбардия

<p>Ядрена сделка със САЩ е възможна</p>

Иранският външен министър пред Лавров: Ядрена сделка със САЩ е възможна

Свят Преди 7 часа

По думите на Арагчи Иран е изтъкнал, че САЩ са проявили сериозност по време на първия кръг на преговорите

Хиляди поклонници по Кръстния път в Йерусалим на Разпети петък

Хиляди поклонници по Кръстния път в Йерусалим на Разпети петък

Свят Преди 8 часа

В Източен Йерусалим и на Западния бряг живеят около 50 000 християни

Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Свят Преди 8 часа

Това е най-смъртоносната атака от американската кампания на въздушни удари, започнала на 15 март

<p>&nbsp;Лечебните заведения реагираха на промените в потребителската такса за болничен престой</p>

Лечебните заведения реагираха на решението за по-ниска потребителска такса при престой в болница

България Преди 8 часа

Досега таксата за болничен престой на ден беше 5,80 лв., но с постановление на МС, обнародвано в Държавен вестник, таксата се намалява на един лев

Разпитаха ректора на Белградския университет, подозират го в злоупотреба

Разпитаха ректора на Белградския университет, подозират го в злоупотреба

Свят Преди 8 часа

Той благодари на всички, които са го подкрепили

Ванс пред Мелони: Оптимисти сме, че можем да сложим край на руско-украинската война

Ванс пред Мелони: Оптимисти сме, че можем да сложим край на руско-украинската война

Свят Преди 9 часа

Двамата отпътуваха за италианската столица преди великденските празници

Орбан очаква бизнес сделка със САЩ

Орбан очаква бизнес сделка със САЩ

Свят Преди 9 часа

"Водим разговори с американците по икономически въпроси, които биха били изгодни за нас", каза Орбан

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Любопитно Преди 9 часа

Двойките влизат в битка за надмощие във Вилата на любовта

<p>Доставял ли е Китай смъртоносни оръжия на Русия?&nbsp;</p>

Китай отрече да въоръжава Русия, реагирайки на изявление на Зеленски

Свят Преди 9 часа

Това заяви говорител на китайското дипломатическо ведомство

<p>Украинският премиер с визита в САЩ,&nbsp;с кого ще се срещне</p>

Украинският премиер с визита в САЩ

Свят Преди 10 часа

Това става ясно от документ, публикуван от украинското правителство

Русия порази ключови обекти за производство на дронове в Украйна

Русия порази ключови обекти за производство на дронове в Украйна

Свят Преди 10 часа

Това заяви руското министерство на отбраната