В кабинета на министър-председателя Бойко Борисов бе депозирана оставката на министъра на околната среда и водите Нено Димов, съобщиха от правителствената информационна служба, цитирани от Агенция "Фокус".
Премиерът Борисов прие оставката на министър Димов.
Кой ще го замени на поста ще стане ясно след заседание на Коалиционния съвет на ГЕРБ и Обединените патриоти, който се очаква да се събере в началото на следващата седмица.
Ще има ли оставки и кога ще потече водата в Перник
Министърът прекара нощта в Трето РПУ в София. Димов беше разпитан и задържан за 24 часа, след като полиция и прокуратура влязоха в екоминистерството. Причина за спецакцията е водната криза в Перник. Проверяват се и документи, свързани с лиценза на фирмите, които имат право да внасят боклук в България.
Днес в 15.00 ч.
прокуратурата ще оповести дали на министъра ще бъде повдигнато обвинение.
На пресконференцията ще присъстват говорителят на главния прокурор Сийка Милева, шефът на Спецпрокуратурата Димитър Петров, наблюдаващият прокурор Ангел Кънев и главният секретар на МВР Ивайло Иванов.
Прокуратурата: Министър Нено Димов остава в ареста
Темата на брифинга на прокуратурата е за проведените действия по разследване в Перник и Министерството на околната среда и водите. В рамките на това разследване бяха разпитани и бившият областен управител на Перник Ирена Соколова и директорът на ВиК- Перник Иван Витанов.
По неофициална информация е имало обиск и в дома на бившия кмет на града Вера Церовска. На този етап и тримата са само свидетели.
Малко по-рано днес лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов разговаря с премиера Бойко Борисов, потвърди самият Каракачанов след срещата. Той не каза в прав текст, че екоминистърът Нено Димов подава оставка, но заяви пред БНР, цитиран от БГНЕС:
"Имах разговор с премиера. Ще ви кажа, ще прочетете (дали ще има оставка) след това показно убийство".
По-късно Каракачанов заяви пред DarikNews.bg, че не намира вина в действията на Димов и го защити с факти, които изреди във връзка с водната криза в Перник. По думите му единствената отговорност на Нено Димов е била да разписва графиците за водоподаването от язовира, подготвени от ВиК, които са на подчинение на МРРБ, а не на МОСВ.
"Не пледирам някой да е в ареста, наш или ваш! Просто казвам - един добър специалист, експерт, какъвто е Нено Димов, това сложи кръст на неговата политическа кариера. Защото след 6 месеца или година и 6 месеца, когато се установи, че той не е виновен, ще е късно - хората ще са останали с впечатлението, че той е виновникът", заяви министърът на отбраната.
Вицепремиерът напомни, че ВиК е към регионалното министерство, а язовир "Студена е 51% на областната управа, тоест държавна собственост, и 49% на общината. В отговор на въпроса дали тогава разглежда събитията като атака срещу по-малкия коалиционен партньор, тъй като други, освен неговия министър, в ареста няма, Каракачанов отсече: "Не коментирам политически въпроси, коментирам факти. Споменах кой е отговорен за поддръжката на язовирите и кой ги ръководи, а най-вероятно са подавали по-високи количества за вода, знаейки, че намалява, защото имаше избори", каза той.
В същото време Каракачанов разкри, че
заповед на министъра не е била спазена от ВиК-Перник.
"Има един много интересен факт - през ноември ВиК заявява 1,5 млн. куб. метра, министърът ограничава и казва - "отпускам ви един милион". И въпреки това, ВиК източва 1,5 куб. м вода. Я ми кажете сега - тези факти за какво говорят?!", възмутен е вицепремиерът.
Той не пожела засега да каже дали ВМРО ще напусне коалицията и кабинета, нито дали ще предложи нов човек за поста на Нено Димов.
Нено Димов стана министър от квотата на ВМРО.
Почти половината министри от кабинета „Борисов 3“, който дойде на власт след предсрочните парламентарни избори на 26 март 2017 г., са сменени.
Първи си отиде министърът на здравеопазването проф. Николай Петров, който преди да заеме този „най-горещ“ пост във всички правителства на ГЕРБ ръководеше Военномедицинска академия (ВМА). Именно неговата предишна работа стана повод за оттеглянето му – конфликт на интереси при обществена поръчка във ВМА. Негов наследник стана заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев.
Най-много оставки наведнъж бяха подадени след трагедията край Своге, когато автобус се преобърна и загинаха десетки пътници. На фона на голямото обществено недоволство заради лошото строителство в края на август 2018 г. оставки дадоха министърът на вътрешните работи Валентин Радев, министърът на транспорта Ивайло Московски и министърът на регионалното развитие Николай Нанков. Нови министри станаха съответно Младен Маринов – МВР, Росен Желязков – МТИТС и Петя Аврамова – МРРБ.
След скандал си отиде и вицепремиерът и лидер на по-малкия коалиционен партньор Валери Симеонов. Той даде оставка след масови протести на майките на деца с увреждания, които бяха обидени от негово изказване. Това стана в късната есен на 2018 г.
Нова вълна от оставки, която засегна управляващите, предизвика скандала с имоти на партийни дейци и министри, избухнал през пролетта на 2019 г. Той стана повод за оставката на правосъдния министър Цецка Цачева, която преди това беше председател на Народното събрания и кандидат за президент през 2016 г. В правосъдието на 5 април 2019 г. влезе председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов.
На 14 май м. г. оставка подаде и министърът на земеделието и горите Румен Порожанов. Той беше разпитван по делото срещу бизнесмена Миню Стайков за злоупотреби с еврофондове. Земеделското министерство премина в ръцете на Десислава Танева, която го оглавяваше преди това.
2019 г. завърши с още една оставка на министър. Този път това беше социалният министър Бисер Петков. Борисов обясни неговото отстраняване с липсата на комуникация от страна на другите министри с Петков. В началото на декември за нов министър на социалната политика беше избрана Деница Сачева, която преди това бе заместник-министър на просветата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!