Н ЕК сезира прокуратурата поради отказа на трите ЕРП-та да изплатят дължимите над 350 млн. лева към компанията.
Това стана ясно по време на заседанието на комисията по енергетика в НС, предаде БГНЕС.
Депутатите решиха на следващото заседание да поканят представителите на ДКЕВР за изслушване, както и да се разпореди на НЕК и ЕРП-та да предоставят цялата кореспонденция помежду си от 2012 г. насам.
От енергийната комисия искат и ЕРП-тата да представят по разбивки всички инвестиции, които са направили, откакто са приватизирани.
Прихващането на суми при взаимни задължения между две компании е легитимна търговска практика, която не се забранява от нито един български закон, заяви Калина Трифонова, член на управителния съвет на "ЕВН България"
по време на изслушването на представителите на електроразпределителните дружества (ЕРП) в комисията по енергетика в парламента. Спорът на ЕРП-тата с НЕК за това дали те имат право да удържат дължими от НЕК суми при изплащането на своите дългове към компанията продължава, а до момента държавният регулатор ДКЕВР реагира със започване на процедура по отнемането на лицензи на снабдителните фирми на трите дружества.
Взетите напоследък регулаторни мерки могат да имат непредвидими последствия, предупреди Трифонова.
Начинът да се заздрави финансовата стабилност на НЕК не би трябвало да бъде за сметка на крайните снабдители и на сигурността на регионалното снабдяване с електроенергия, отбеляза още представителят на ЕВН.
Стефан Абаджиев от "Енерго-Про" заяви, че от гледна точка на дружеството прихващанията на суми, които НЕК дължи за зелена енергия, са абсолютно закономерно действие.
Към края на 2013 г. дружеството "Енерго-Про Продажби" работеше на оперативна загуба от 15 млн. лв. и стоеше под въпрос финансовата стабилност на дружеството, което поставяше под въпрос изпълняване на лицензионните ни задължения, посочи мениджърът.
Ето защо прихващането бе възприето не само като логично действие, но и като въпрос на оцеляване, заяви Абаджиев.
Кремена Стоянова, мениджър в ЧЕЗ, заяви, че дружеството многократно е информирало НЕК и ДКЕВР за дължимите суми за зелена енергия. Дружеството е искало да финансира тези разходи чрез кредит, но той не е бил разрешен от регулатора, добави Стоянова.
Не приемам да не се плащат фактурите към НЕК - по никакъв начин не се дава право на ЕРП-та да прихващат тези суми, заяви в края на заседанието на комисията министър Драгомир Стойнев
след изслушването на представителите на трите ЕРП-та по създадената криза с плащанията. "Аз няма да вземам страна, от ДКЕВР трябва да намерят начин да се изработи една нова методика, чрез която да има компенсиране на разходите по изкупуване на зелена енергия. Моделът е бил пригоден за едни мощности, изведнъж стават за няколко месеца над 1000 мегавата присъединяване, подчерта министърът. Някой трябва да плати тази цена - никой не казва, че НЕК трябва да плати тази цена", каза Стойнев.
"Като принципал на НЕК аз трябва да търся тези пари. И се стига до един момент, в който това става непосилно. Трябва да има нормални европейски практики и да се спазва законодателството. Разбира се, че НЕК е сезирала прокуратурата - къде са отишли тези средства, имали ли са право ЕРП-та да ги прихванат? Решението е на ДКЕВР и от нейната компетентност", заяви още Стойнев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!