О т днес спира мярката за хотелиерите по програмата за настаняване на бежанци от Украйна, чието финансиране бе удължено с месец с решение на Министерския съвет (МС). Във вчерашния следобед на извънредно заседание МС реши да продължи помощта за бежанците, но този път те ще бъдат настанени в държавни бази. Новината обаче предизвика масово недоволство сред стотици украински граждани, получили убежище у нас. Те се събраха на протест в центъра на „Слънчев бряг”, информират в предаването "Здравей, България".

Това ще бъде второ преместване за получилите хуманитарен статут у нас украинци и към този момент няма яснота къде и кога ще бъдат настанени.

За част от тях споменът от преместването в базовия лагер в Елхово продължава да е шоков. В един от морските хотели безсънна нощ изкараха близо 200 украинци, които бяха събрали багажа си, но не знаеха нито кога ще бъдат извозени, нито с какво, нито за къде. Никой от тях не иска да бъде преместен в държавните бази, предложени от служебния кабинет.

"Базите са стари и мисля, че там е много некомфортно. Трябва да има добър интернет, магазини, аптеки", каза украинката Лидия.

"Децата ни учат дистанционно в украинските училища. За да стоят на компютрите, е нужно време. Трябва да е тихо", смята Анна.

"Багажът ми е събран, но нямаме никаква яснота какво ще се случи с нас.

Чакахме първо число, чакахме правителството да удължи програмата, но не получихме никаква точна информация", обясни Анастасия.

Хотелиерът Руска Минчева стопанисва два хотела, в които е настанила около 240 украинци,

които вече чувства като свое семейство. Без помощ от държавата обаче тя няма средства да осигури изхранването на всички.

В пълна безизходица е и друг хотелиер в Несебър, чийто хотел седем месеца е пълен с украинци, но на него държавата е платила частично.

„Не ми е платено за април и май. Имам някакви частични плащания за другите месеци и цялата работа е в това, че няма никаква комуникация между нас и държавата”, коментира Веселин Данов.

Украинците се готвят за нов протест в обедните часове и настояват за пълна яснота за новото преместване.

А днес областните администрации в черноморските региони започват да изготвят списъци за новото пътуване на бежанците от Украйна.

В Банско хотелиерите също не са наясно кога и дали ще им бъде платено за украинците. 

„Няма официална информация ще ни бъде ли заплатено за тези хора и кога ще бъдат преместени.

За този 15-дневен гратисен период разбрах от телевизията. С тези хора изградихме някакви отношения. Живеем като едно голямо семейство. Не може да ги изгоним на улицата", обясни Кирил Зашев, собственик на хотел, в който са настанени 20 украинци.

Повече вижте във видеото.

Пиян мъж звъни на вратата си. Жена му пита: - Кой е? - Аз съм, любов моя, принцът на твоя живот! - Грешка - принцовете…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение разлюля района на гръцкия остров Касос

Земетресение разлюля района на гръцкия остров Касос

Свят Преди 8 минути

Епицентърът на земетресението е бил във водите на Егейско море

Пожар в хотел в Индия, загинали са най-малко 15 души

Пожар в хотел в Индия, загинали са най-малко 15 души

Свят Преди 15 минути

Няколко души бяха спасени от стаите и покрива на хотела

Петролът поевтинява, а запасите растат

Петролът поевтинява, а запасите растат

Свят Преди 26 минути

Американският лек суров петрол поевтиня със 70 цента или 1,16 на сто до 59,71 долара за барел

Снимката е илюстративна

Ужас пред публика в цирка: Акробат падна отвисоко по време на опасен номер с главата надолу

Свят Преди 28 минути

Шокиращи кадри от инцидента показват как артистът Ерик Роналд виси с главата надолу от копринен плат

Spice Girls

Феновете дочакаха: Spice Girls се събират за турне

Любопитно Преди 34 минути

За съжаление легендарната група от 90-те години на миналия век ще се събере като четворка, вместо като петорка

Руски удари по Днепър и Харков, има много ранени

Руски удари по Днепър и Харков, има много ранени

Свят Преди 37 минути

Кметът на Днепър Борис Филатов съобщи за един загинал при "масирана атака"

<p>Четири&nbsp;години затвор за бившия френски премиер Франсоа Фийон</p>

Присъда от четири години поиска прокуратурата за Франсоа Фийон

Свят Преди 1 час

Неговата съпруга – Пенелоп Фийон – беше осъдена на две години условно и глобена с 375 000 евро

Тръмп честити изборната победа на Марк Карни

Тръмп честити изборната победа на Марк Карни

Свят Преди 1 час

Канадският премиер и Тръмп са разговаряли във вторник

100 дни на власт: Какво прави Тръмп с Америка

100 дни на власт: Какво прави Тръмп с Америка

Свят Преди 2 часа

Тръмп отправи положителни коментари за някои от официалните лица в неговата администрация, включително Пийт Хегсет и Илон Мъск

<p>Почитаме паметта на апостол, посечен с меч по заповед на цар Ирод</p>

Почитаме паметта на един от дванадесетте апостоли на Христос

Любопитно Преди 2 часа

Апостол Яков бил заловен заедно с други Христови последователи и по заповед на цар Ирод Агрипа Първи бил посечен с меч

Тръмп: Путин иска мир въпреки ракетните удари

Тръмп: Путин иска мир въпреки ракетните удари

Свят Преди 2 часа

Ако не бях аз, Украйна щеше да е в руски ръце, заяви Тръмп

Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

Свят Преди 3 часа

"Руснаците ще продължат да ни заблуждават"

Защо е по-добре да не ядем замразена пица

Защо е по-добре да не ядем замразена пица

Любопитно Преди 3 часа

Консумацията на силно преработени храни се свързва с повече от 30 риска за здравето

Защо Фридрих Мерц е толкова непопулярен в Германия

Защо Фридрих Мерц е толкова непопулярен в Германия

Свят Преди 3 часа

Едва един от всеки петима германци одобрява бъдещия канцлер на страната Фридрих Мерц

Статуя на божество с изкуствен интелект дава напътствия в храм

Статуя на божество с изкуствен интелект дава напътствия в храм

Любопитно Преди 3 часа

Вместо просто да гледат статуя, поклонниците вече могат да задават въпроси, да четат предсказания и да получават съвети - всичко това с помощта на изкуствен интелект

Съюзник на Путин предупреждава, че решението за Украйна може да доведе до Трета световна война

Съюзник на Путин предупреждава, че решението за Украйна може да доведе до Трета световна война

Свят Преди 3 часа

Москва многократно е изразявала несъгласието си със западните предложения за мироопазващи сили като част от евентуално споразумение за край на войната