П редсрочните парламентарни избори се състояха на фона на политическа и икономическа криза и в условия на недоверие на избирателите към политиката и политиците.
Това са част от заключенията на международните наблюдатели на изборите, представени на пресконференция от ръководителя на ограничената мисия за наблюдение на вота на ОССЕ/СДИПЧ посланик Одри Гловър и от Дорис Фиала - ръководител на мисията от наблюдатели, изпратени от ПАСЕ, цитирани от БТА.
Според наблюдателите обстановката се е характеризирала с изборна и политическа умора,
тъй като това са третите избори в България за последните 18 месеца. За пореден път обвинения в купуване и продаване на гласове, контролирано гласуване и други нередности помрачиха кампанията и повлияха върху общественото доверие в почтеността на процеса, смятат още наблюдателите.
Едновременно с това изборите се състояха в спокойна обстановка, а основните свободи на изразяване, сдружаване, събирания, бяха зачетени, се посочва в предварителните заключения. В тях се отбелязва, че новият Изборен кодекс е бил приложен за пръв път в парламентарни избори и по принцип осигурява солидна основа за произвеждане на демократичен вот, в същото време обаче има и някои неясноти и празнини.
Дорис Фиала отбеляза, че предизборната кампания е била белязана като цяло от апатия и липса на съдържателност, на достатъчно положителни послания, обезверяване.
Тя посочи още, че бедността е благоприятна почва за купуване на гласове и контролиран вот.
България трябва да се бори срещу създалия ѝ се имидж в Европа и това би могло да се постигне чрез по-голяма прозрачност и върховенство на закона, заяви тя. Според нея изходът е демонстрацията на политическа зрялост и фокусирането върху националните приоритети. Затова тя отправи апел към
новоизбраните политически сили да загърбят своите различия
и да обединят усилията си да работят в полза на обществото и за преодоляването на проблемите.
По отношение на медиите тя изрази притеснението, че се фаворизират големите партии и че материали за политическите кампании са се появявали основно, когато са били платени. Тя посочи още и необходимостта от по-задълбочено обучение на гласоподавателите за преференциалния вот, който по думите ѝ е положително развитие в изборната система.
Одри Гловър коментира, че първоначално се е усещало чувство на всеобщо включване - с променен механизъм за назначаване на ЦИК, с по-голямото участие на гражданските организации, с призивите на правителството за нуждата от произвеждане на добри избори, с подписания от повечето участници пакт за почтеност. Тя припомни, че властите са се ангажирали да наблюдават отблизо евентуални участници в купуването на гласове, а и материалите в кампанията са съдържали предупреждения срещу такава практика. Но въпреки че МВР получи над 300 сигнали за нередности, само в два от случаите се стигна до реални съдебни действия, посочва тя.
Изборната администрация като цяло вършеше работата си по професионален и прозрачен начин, посочват наблюдателите.
Медиите предоставиха на състезаващите се платформа, върху която могат да представят възгледите си чрез различни дебати и дискусионни студиа, възможност за платени публикации, посочи Одри Гловър. Тя допълни, че обществената телевизия е организирала дискусии по различни теми с участниците в изборите.
Според нея обаче ограниченото отразяване на предизборната кампания в новините и редакционните материали на печатните издания, както и отсъствието на разследващи и аналитични материали е ограничило достъпната информация за избирателите.
Наблюдателите ще изготвят и окончателен доклад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!