О коло изборите за 51-ото Народно събрание, които се проведоха в неделя (27 октомври), в социалните мрежи масово започна да се обсъжда дали има смисъл от гласуването с "Не подкрепям никого" и има ли тежест този глас?
В бюлетината това е последното квадратче в редицата и всеки избирател, вместо предпочитана партия или коалиция, има право да отбележи него.
Има ли обаче смисъл от този глас?
Гласуването с "Не подкрепям никого" на практика няма отношение към разпределението на мандатите в 51-ото Народно събрание. Вотът не се включва в сбора на гласовете, от които зависи 4-процентовата бариера, която партиите трябва да прескочат, за да влязат в парламента. Гласът се брои за действителен, но не влияе върху размера на бъдещите парламентарни групи и не се отразява по какъвто и да било начин на изборния резултат.
Реално, ако гласуваме с "Не подкрепям никого", няма риск това да се окаже в подкрепа на партия или кандидат. В Изборния кодекс е записано, че бюлетините с този вот се броят отделно от избирателните комисии при отчитане на изборния резултат и се описват отделно.
Общата избирателна активност е единствено нещо, на което "не подкрепям никого" оказва влияние.
"В България имаме няколко вида избори - парламентарни и мажоритарни за местна власт, кметове и за президент, който също е мажоритарен вот. Хората, които гласуват с "Не подкрепям никого", влизат в измерването на избирателната активност. Тоест всички гласували, включително тези с невалидни болетини, се събират и се делят на броя избиратели в избирателния списък, за да се получи активността", обясни пред NOVA Кристиян Юлзари, който е автор във Factcheck.bg.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!