П ървата официална информация по сделката за ЧЕЗ е предадена на народните представители веднага след получаването й, съобщиха от правителствената пресслужба. Малко по-късно обаче чешкият премиер отрече да е давал такава.
След противоречието от МС пуснаха ново прессъобщение, от което става ясно, че информацията за сделката на ЧЕЗ е била изпратена от чешки зам.-министър на финансите до съветник на българския премиер.
"По повод появили се медийни интерпретации държим да уточним, че информацията относно сделката с ЧЕЗ е изпратена веднага след проведения телефонен разговор между премиерите Борисов и Бабиш от електронната поща на Ондрей Ланда, заместник-министър на финансите в чешкото правителство и член на Надзорния съвет на ЧЕЗ, до съветник в кабинета на българския министър-председател", посочват от МС.
Премиерът поиска вчера от чешкия кабинет информацията, с която разполага за ЧЕЗ и от МС съобщиха, че са я предали в парламента още вчера, и макар да не е с гриф Секретно, тя е в секретното деловодство.
Вчера в телефонен разговор между Борисов и чешкия му колега, Борисов изразил загриженост от намеренията на дружеството, в което чешката държава притежава 63%, да продаде активите си на компания, която не се е доказала на пазара. Бабиш посочил, че е информиран от Надзорния съвет на дружеството, че продажбата е напълно законосъобразна и не представлява риск за никоя от страните. Той обаче се съгласил да предостави на българските власти материалите с резултатите от проверките на купувача, включително и произходът на средствата за заплащане на активите.
"Премиерът (Борисов – б.р.) ме информира, че той има проблем с компанията и със сделката и аз му обясних как е станала тя от чешка страна. Не харесвахме особено предложението за покупка, но Министерството на финансите ни увери на няколко пъти, че компанията е прозрачна, парите са прозрачни и Надзорният съвет е одобрил сделката”, заяви Бабиш, цитиран от държавната информационна агенция, предаде бТВ.
Той изрично допълни, че е отказал да предостави документи на българската страна.
Депутати от БСП посочиха, че въпросната информация, занесена в парламента, е подигравка към тях.
„Беше ни предоставен един хвърчащ лист, без никакъв подпис, без никакъв печат с информация, която няма никакво основание да бъде класифицирана. Настояваме това да бъде предоставено и разсекретено, за да може да бъде ползвано утре на заседанието на съвместното заседание на Комисията по енергетика, за да има смисъл от това изслушване“, каза Желю Бойчев.
"Без да коментираме съдържанието на предоставения материал и каквито и тълкувания да му бъдат правени, подчертаваме, че това е първата официална информация по сделката", съобщиха още от кабинета.
Информацията е засекретена, тъй като съдържа информация за банки. Вчера Борисов каза следното:
„Като разгледах това, което премиерът на Чехия ми изпрати сега – в момента, в който го получих дойдох да го засекретим и да го кажем на хората, защото има и банкова информация, и виждам руско-грузински офшорки, руски банки, български, и то от тези, които и преди по някаква причина са имали проблеми”.
Преди да се уточни кой точно е подал информацията, Корнелия Нинова посочи, че Борисов е излъгал.
Междувременно Румен Радев отговори на Борисов - вчера премиерът заяви, че някой се опитва да бутне кабинета с тази сделка.
"Според мен в скандала с продажбата на ЧЕЗ жертвата не е властта", коментира пред журналисти президентът Румен Радев, след като участва в тържествената част на 31-то общо събрание на Националното сдружение на общините в България.
Нинова за ЧЕЗ: Борисов носи лична отговорност
Каракачанов: Държавата не може да атакува сделката за ЧЕЗ
"Жертвата сме ние, абонатите на електроразпределителните дружества, българските граждани. Затова и държим да знаем как тази фирма без история, без капацитет, получава такива големи банкови гаранции", отново попита Радев.
"Кои са банките и какви са най-вече механизмите за финансиране,
както и получила ли е тази фирма политическа подкрепа, за да бъдат банките толкова щедри към нея, и как така отговорните институции научават и започват да действат постфактум - ето това са въпросите", добави президентът.
На въпрос дали е склонен да говори с чешкия президент Земан по темата, както го е призовал премиерът Борисов, Румен Радев отговори утвърдително, но изтъкна, че отговорността по този случай остава в България и не може да се търси извън нея. Държавният глава потвърди, че представители на президентската институция ще присъстват утре в парламента на изслушването в двете комисии.
Попитан за евентуално свикване на Консултативния съвет за национална сигурност,
президентът каза, че би свикал КСНС по обща тема за енергетиката, като добави, че АЕЦ "Белене" и ЧЕЗ са частни случаи. Големият проблем е, че няма национална стратегия за енергетиката със средносрочен хоризонт до 2030 и дългосрочен - до 2050 година. Ако ние нямаме такава стратегия, всичко ще се решава на парче и ще имаме скандал след скандал, коментира Радев.
Бойко Борисов поиска ДАНС и НАП да проверят сделката за ЧЕЗ
Собственикът на „Енерго-Про” оспорва продажбата на ЧЕЗ
Делян Добрев: Помислих продажбата на ЧЕЗ за фалшива новина
"След като Българската банка за развитие стои зад купувача на ЧЕЗ,
това означава, че и правителството на Бойко Борисов стои зад Гинка Върбакова. Това заяви Жельо Бойчев по време на брифинг в Народното събрание.
Според чешкото издание „Лидове новини”, данните на Надзорния съвет на ЧЕЗ сочат, че две български банки - „УниКредит Булбанк” и „Първа инвестиционна банка” финансират съответно със 180 милиона евро и 80 милиона евро сделката, чиято обща стойност е 342 млн. евро. А Българската банка за развитие е поела ангажимент за рефинансиране на съществуващи вече задължения от 65 млн. евро към Европейската банка за възстановяване и развитие. Компанията купувач „Инерком” участва със собствени средства в размер на 20 млн. евро. А 100 милиона евро идват от регистрирания в Люксембург консорциум от инвеститори „Global Victory Trust”.
Групата ЧЕЗ подписа договор за продажба на активите си в България с „Инерком” миналия петък, като сега сделката е предмет на одобрение от българските регулаторни органи. В петък енергийният министър Теменужка Петкова подаде оставка.
В интервю за тов издание Бабиш заяви, че ръководството на ЧЕЗ, мажоритарният дял от 70%, в която е собственост на чешката държава, е било критикувано за действията си на Балканите от самото стъпване на компанията там. Според премиера извършените сделки от енергийното дружество са били неблагоприятни, непрозрачни и направо странни.
Преди дни собственичката на фирмата, която купува ЧЕЗ, Гинка Върбакова за първи път показва публично лицето си. Собственичката на Инерком-Груп категорично заяви, че не е фасада, даваща път на офшорка да придобие най-голямото ЕРП в България. "Аз съм крайният собственик. Това се вижда от Търговския регистър", заяви Върбакова. Тя разказа, че от 20 години се занимава с бизнес, от 10 г. е в енергийния бизнес.
От „УниКредит Булбанк” отказаха да коментират пред БНР информацията, а „Първа инвестиционна банка” отрече да участва във финансирането на сделката между „Инерком” и ЧЕЗ.
Гинка Върбакова твърди, че финансира сделката с помощта на банка с висок кредитен рейтинг, но не дава повече подробности.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!