Н авършват се 120 години от гибелта на Гоце Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана с различни прояви в гр. Гоце Делчев.
В 18:30 часа в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ президентът Румен Радев ще присъства на заупокойна молитва по повод 120 години от смъртта на Гоце Делчев, а след това ще проведе среща с Неврокопския митрополит Серафим в новопостроената Света Неврокопска митрополия, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
От 20:00 часа на централния площад „Гоце Делчев“ Радев ще участва в заря-проверка.
Гоце Делчев е един от ръководителите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, съавтор на устава на организацията. Роден е на 4 февруари 1872 г. в село Кукуш (дн. Килкис, Гърция). Завършва Солунската българска мъжка гимназия „Св. Св. Кирил и Методий" през 1891 г. и постъпва във Военното училище в София. През 1894 г. заради социалистическите му възгледи е изключен. Същата година започва да работи като учител в Щип, където е учител и Дамян Груев. Двамата заедно създават революционни комитети и събират средства за въоръжена борба.
На Солунския конгрес на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) през 1896 г. участва в изработването на организационните принципи, устава и правилника на организацията. През есента на 1896 г. е главен учител в Банско. В края на 1896 г. Гоце Делчев заедно с Гьорче Петров е определен за задграничен представител на ВМОРО в София. Той работи за изграждане на революционната мрежа, както и за снабдяването на организацията с оръжие.
120 г. от смъртта на българския национален герой Гоце Делчев (1872 – 1903)
— Илия Михайлов (@Mihaylov_Iliya) May 4, 2023
Снимка: албум „Царство България в цвят“, София, 2020 г. pic.twitter.com/yYtaRZZD61
Гоце Делчев създава, организира, и ръководи четническия институт на ВМОРО (1898-1899), като изгражда чети, които водят революционна пропаганда в селата и се предвижда да бъдат основни ядра при бъдещото въоръжено въстание. Гоце Делчев се противопоставя на взетото в негово отсъствие решение от Солунския конгрес на ВМОРО през 1903 г. за вдигане на въстание през пролетта същата година, тъй като преценява, че подготовката на такава акция не е достатъчна.
Заедно с Дамян Груев и други революционни дейци успяват да отложат обявяването на въстанието за лятото на 1903 г. Четата му е предадена и обкръжена край село Баница, Серско, от многобройна турска войска на път за среща с ръководителите на Серския революционен окръг. Потерята, командвана от майор Хюсеин Тефиков, който е съвипускник на Гоце Делчев, още през нощта на 3 срещу 4 май блокира село Баница.
🔥 120 години безсмъртие!
— Джамбазки (@djambazki) May 4, 2023
На 4 май през 1903 година, в сражение над село Баница, към безсмъртието поема великият син на #България🇧🇬 Георги Николов Делчев.
🔥 Вечна памет на Гоце!#ПомниГероите #ПомниИсторията pic.twitter.com/VeIeJr77ld
Вместо да изчака нощта Гоце Делчев решава да изведе четниците от селото, за да спаси мирното население от турските репресии. След еднодневно сражение при опита да пробият блокадата на 4 май 1903 г. Гоце Делчев и петима четници са убити. (Информацията е на отдел "Справочна", БТА)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!