О тношението на българското общество към НАТО е силно разделено. 40% от българите имат положително мнение, а 34% - отрицателно.
Кои партийни привърженици имат положително и кои отрицателно отношение?
Симпатизантите на ДБ (63%) и на ГЕРБ (62%) формират групата на хората с доминиращи позитивни нагласи към НАТО. Привържениците на „Продължаваме Промяната“ (ПП) и „Има такъв народ“ (ИТН) гравитират около стойности малко под средното за страната (37%-39% положителни оценки), а при тези на БСП по традиция преобладават негативните мнения (38%:26%). Най-радикално враждебно са настроени симпатизантите на „Възраждане“, 65% от които са срещу евроатлантическия съюз.
Това показват данни от национално представително проучване на „Алфа рисърч“, част от регулярния мониторинг на агенцията, проведено между 6 и 14 февруари 2022 г., сред 1060 пълнолетни граждани от цялата страна, чрез пряко стандартизирано интервю с таблети.
Според социолозите поради отсъствието на непосредствени заплахи за националната сигурност предимствата от членството в съюза не са ясно видими за редовия българин. И тъй като ползите не са били достатъчно обсъждани от политическите лидери през последните 10 години, българите са по-скоро объркани и дистанцирани относно НАТО.
Тези базисни нагласи рефлектират и върху разбиранията за това как трябва да действа България в сегашната кризисна ситуация около напрежението Русия – Украйна.
28 на сто са на мнение, че за да гарантира националната си сигурност страната ни трябва да засили интеграцията си в НАТО. 17% са на противоположната позиция – според тях България трябва да напусне НАТО. 43% смятат, че България трябва да е част от НАТО, но не се налага по-силна интеграция.
За по-силна интеграция в НАТО устойчиво се обявяват симпатизантите на ДБ (47%) и ГЕРБ (38%).
Сред симпатизантите на управляващата коалиция обаче е налице цялата палитра от мнения. От твърдото желание за „повече евроатлантическа интеграция“ на ДБ, през флуидната позиция на ПП и ИТН (едва по 22% и от двете партии са за силна евроатлантическа интеграция), до категоричното нежелание за интеграция сред БСП симпатизантите – едва 10% срещу 35% желаещи напускане на НАТО.
А какво е отношението на българите към Европейския съюз?
Според „Алфа рисърч“ 58 на сто от българите имат положително отношение към ЕС, а 13 на сто – отрицателно. Анализаторите коментират, че позитивните нагласи идват от преките и по-непосредствено свързани с всекидневието промени, от които се възползват голяма част от хората, като възможностите за пътуване, образование, работа, ролята на европейските средства в българската икономика.
Какво е мнението на българите относно европейското членство на Република Северна Македония?
31% са привържениците на обявения нов, по-гъвкав подход в преговорите с нашата съседка, но 49% са за придържане към досегашната по-твърда позиция.
С изключение на ДБ, привържениците на всички партии в управляващата коалиция, включително и тези на ПП, отдават предпочитания на досегашния подход.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!