Н асилието над деца в световен мащаб е стигнало до размерите на епидемия. Ако не се вземат мерки за предотвратяването му, се обезсмислят всички инвестиции в образование, в детско развитие.
Около това мнение се обединиха участниците в конференция „Интелигентни инвестиции в стратегии и партньорства за предотвратяване и справяне с насилието над деца” в столицата. Форумът беше открит от социалния министър Бисер Петков, от Джейн Муита – представител на УНИЦЕФ – България, Скендер Сила, представител на СЗО-България и представители на граждански организации. Според експертите
последиците от насилието са за цял живот, предават се на поколенията и имат негативен ефект върху икономиката.
В света близо 1 милиард непълнолетни на възраст между 2 и 17 години са претърпели физическо, емоционално или сексуално насилие, според данни на СЗО от 2017 г. Тези данни бяха цитирани и на форума от Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ за България.
Страната ни не поддържа единна база данни за случаите на насилие. През 2018 г. са постъпили 1106 сигнала за насилие над деца, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане, цитирани от министъра на труда и социалната политика Бисер Петков.
По данни на прокуратурата за 2018 г. 2379 непълнолетни и 1941 малолетни са пострадали от престъпления.
Случаите на агресия в училище се увеличават, като нараства вербалната агресия.
„Насилието ограбва детството и обезсмисля всички инвестиции в детското развитие”, заяви министър Бисер Петков. По думите му насилието над деца е сериозен проблем за всяко общество. Той посочи, че темата е обществено чувствителна и важна с оглед на необходимостта от създаване на гаранции за защита на децата от всички форми на злоупотреба.
Скендер Сила, представител СЗО за България, сравни насилието над деца с много тежко заболяване. Един милиард деца по света страдат от това заболяване, каза Сила, като по думите му последиците са тежки – проучванията свързват травмите на децата със сексуални рискове, рискове от нарушения на психичното здраве и самонараняване, както и намалени способности за учене и развитие. На икономическо ниво последиците са, че 4% от БВП от европейските държави се губи в резултат от насилието, каза Сила. По думите на Сила целите са до 2020 г. насилието над деца да се намали поне с 20%.
Във времето на конференцията родители протестираха срещу политиката на държавата по отношение на закрилата на детето.
Министър Бисер Петков категорично отхвърли твърденията, че държавата има политика срещу семейството и децата. Той отново припомни, че стратегията за детето е оттеглена, а законовите постановки, срещу които протестират родителите, са от години, десетилетия.
Петков допълни, че ще има прецизиране на някои понятия в нормативната уредба, за да се намали усещането в хората, че може да има произвол. „Аз уверявам, че в институцията, в която работя, правим всичко възможно да не се допуска произвол”, заяви Бисер Петков.
В събитието участват над 150 експерти и представители на държавни институции от 10 държави от региона (България, Румъния, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Албания, Косово, Украйна и Гърция), както и авторитетни академични преподаватели, изследвали задълбочено проблема с насилието.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!