Н ародното събраните прие декларация в защита на правата и целостта на българската общност в Украйна. Позицията беше одобрена със 109 гласа "за", 0 "против" и 19 въздържали се.
В декларацията българският парламент изразява своето категорично несъгласие с подготвяните промени от украинските власти и призовава българското правителство да приеме всички възможни действия пред правителството на Украйна, които да гарантират запазването на целостта на българската общност в Болградския район при предстоящата административно-териториална реформа.
Захариева към Украйна: Надяваме се да преосмислите позицията си
Народното събрание призовава правителството да предложи организирането на спешна междуправителствена среща за обсъждане и набелязване на конкретни мерки и действия за защита правата и целостта на българското малцинство в Украйна, в това число чрез подновяване на Протокола за сътрудничество и обмен между Министерството на образованието и науката на Република България и Министерството на образованието и науката на Украйна за следващите 4 учебни години, регламентиращ изучаването на български език, откриването на Българска гимназия в Одеса и Украински културен център в София, както и завършване на ремонтите на пътната инфраструктура в Болградски, Тарутински и Арцизки район.
Народното събрание на Република България настоява, че решаването на проблемите на българската общност в Украйна е приоритетен въпрос, който следва да бъде решен в духа на отличните отношения между двете държави и при спазване на европейските ценности, се казва още в позицията.
Поругаха и издраскаха наш паметник до Одеса
Председателят на Групата за приятелство с Украйна в парламента и съвносител на декларацията Валери Симеонов отбеляза, че в последните години дипломатическите и политически отношения между България и Украйна бележат значителен напредък и в двустранни контакти е била потвърждавана подкрепата към искането на България за запазване на административната цялост на Болградския район, където е разположена голяма българска общност.
"С огромно безпокойство обаче, буквално преди три дни, научихме за подготвяно решение на Министерския съвет на Украйна, с което Болградският регион се предвижда да бъде разделен на пет административни части - громади, с което се нанася много тежък удар върху целостта на българската общност", посочи Симеонов.
От "БСП за България" възразиха срещу начина на подготвяне на документа и поискаха приемането му да бъде отложено, докато бъде обсъден от комисията по външна политика с участието на ресорния министър Екатерина Захариева.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ пък заяви, че споделя идеята за защита на българската общност в Украйна, но декларацията не решава този въпрос и затова от движението ще се въздържат при гласуването.
Депутатът Христо Гаджев от ГЕРБ отбеляза, че тази декларация не бива да се тълкува като опит за вмешателство във вътрешните работи на украинската държава, а като ясен сигнал, че България очаква от Украйна да изпълни поетите си външнополитически ангажименти.
Още в началото на годината темата е поставена от премиера Борисов на разговор с президента Зеленски, в който последният пое ангажимент административната реформа в Одеса да не засяга българската общност. Също така има поредица от разговори на българския външен министър през февруари, посочи Гаджев.
"Но има една друга институция, която е била сигнализирана по темата, но от нея нищо не се чува и това е президентът на Република България", коментира Гаджев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!