П арламентът прие на първо четене държавния бюджет за тази година. „За“ бяха 156 депутати, 71 – „против“, един се въздържа.
План-сметката на държавата подкрепиха от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС.
„Против бяха“ от „БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Въздържа се един народен представител - от ГЕРБ-СДС.
Преди това парламентът отхвърли проекта за държавен бюджет с включен проект на Висшия съдебен съвет.
На първо четене: Приеха законопроекта за Бюджет 2023
Приетият вече на първо гласуване бюджет за 2023 г. е разработен при параметри в рамките на Маастрихтските критерии, с което правителството изпълни един от основните си приоритети - да осигури на държавата редовен бюджет за 2023 г. с дефицит до 3 на сто от БВП, без да се увеличават данъците и без да се ограничават социалните плащания, посочват вносителят.
Макроикономическата прогноза на Министерството на финансите предвижда през 2023 г. растеж на брутния вътрешен продукт от 1,8% и достигане на размер от 184,5 млрд. лева. През 2024 г. растежът на БВП ще се ускори до 3,3%, а през 2025 г. се очаква да бъде 3,2%.
Очакванията са в края на 2023 г. инфлацията да се понижи до 5,6%, а средногодишната да бъде 8,7%, което се дължи на намалението на цените на храните и енергийните стоки.
Минималната работна заплата се запазва на 780 лева. Предвидено е увеличение на разходите за персонал с 10% за структурите, които не са получили такова увеличение през 2022 г., и 15% - за структурите в общинската администрация.
Според министъра на финансите Асен Василев приходната част е изпълнима, макар и леко „напрегната“, разходната позволява нормалното функциониране на всички държавни системи, да не бъдат намалявани социалните разходи и придобивки.
Министърът подчерта, че се запазват ставките на всички данъци, с изключение на тази на газа, чиято ставка се връща обратно на 20 процента, тъй като международните пазари са се успокоили.
В голямата част запазихме заложеното от служебния кабинет по политиката за доходи – 10 процента да се дадат там, където не са били дадени, изтъкна Василев.
Министерството на правосъдието ще получи над 455 млн. лв. от Бюджет 2023
В бюджета на НЗОК са осигурени пари, така че 1500 лв. да стане заплатата за медицински сестри и 2000 лв. за лекар във всички болници, не само в големите, обясни Василев. В социалната политика вече има индексация на пенсиите по швейцарското правило; 111 млн. лв. допълнително са заделени във връзка с новия размер на линията за бедност, което е важно при определяне на помощта за хора с увреждания; има 50 млн. лв. отгоре по дейности по Закона за социалното подпомагане, свързани също с новата линия за бедност; 30 млн лв. допълнително по Закона за семейните помощи за деца, посочи Василев. Има и 31 млн. лв. повече във връзка с въведената нова еднократна помощ за учениците от 1-5 клас. Увеличени са стипендиите на студентите и учениците. За образованието има 38 млн. лв. за саниране на студентски общежития, 80 млн. лв. за реконструкция, надстрояване на детски градини. Предвидени са 5 млн. лв. допълнително за нови спортни площадки; 20 млн. лв. за компенсиране на разходите за отглеждане на деца, които не са приети в детски градини и ясли, добави министърът.
След срещата тази сутрин в Народното събрание между ръководствата на ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната - Демократична България“ лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в кулоарите, че въпреки претенциите към план-сметката на държавата, подкрепата за бюджета е чисто политически акт.
НС главува промени, свързани с механизма за разследване на главния прокурор
Общата рамка на бюджета няма да се променя, съобщи финансовият министър. Ако има предложения за корекции, те няма да променят рамката, а ще е разход за разход, т.е. ако някой иска допълнителен разход някъде, трябва да намали разход за друго перо, посочи Асен Василев. Самият той заяви, че няма притеснения за бюджета.
В хода на дебата Павела Митова от ИТН каза, че няма да подкрепят така предложеният бюджет. Според нея ако не съществуваха Маастрихтските критерии, финансовият министър нямаше да се бори за 3% дефицит, а щеше да го направи по-висок. Тя разкритикува и вземането на 100% дивидент от дружествата.
Теменужка Петкова от ГЕРБ каза, че те ще подкрепят предложения бюджет, защото държавата има нужда от Бюджет, който ще осигури нормалното функциониране на държавата до края на годината. "Оценяваме, че предложеният бюджет е с дефицит от 3% и това не е за сметка на вдигане на данъци и рязане на социални плащания, но имаме и редица резерви по отношение на този бюджет. Считаме, че този бюджет не решава нито един сериозен проблем в българското общество и не води до нито една сериозна реформа в нито една сфера на обществения и икономическия живот на страната", уточни тя.
Димо Дренчев от "Възраждане" каза, че според него 40% преразпределение на БВП е твърде голямо и предвиденият ръст на БВП е твърде оптимистичен. Според него предвидената инфлация от 8,7% е надценена и може да е малко по-ниска. Той и посочи, че лошото в бюджета е, че няма никакви реформи. "3% дефицит не са нещо добро, балансираните бюджети са по-добри.", смята Дренчев. "Ние от "Възраждане" няма да подкрепим този Бюджет", добави той.
Елван Гюркаш от ДПС каза, че партията ще подкрепи така предложения бюджет на първо четене. Тя препоръча при да се направи преглед на макрорамката и използване на по-консервативна прогноза за растеж. Освен това да се предвидят буфери ако не се получи вторият транш по План за възстановяване и устойчивост. Гюркаш изрази надежда между първо и второ четене да се направят съответните промени.
Румен Гечев от БСП каза, че те няма да подкрепят така предложения бюджет, защото той не отговаря на европейските стандарти. Според него 10-те процента компенсации на пенсиите ще компенсират частично инфлацията. "Няма как да се радваме, че този социален пакет частично компенсира инфлацията.", каза той и уточни, че по този начин се намалява покупателната способност. Гечев призова данъчния модел да бъде променен от плосък към някаква друга основа.
Йордан Иванов от ПП-ДБ го репликира и каза, че огромният проблем на опозицията в лицето на БСП е, че това е бюджет на изпълнените обещания. По думите му това е бюджет с 3% дефицит, но с увеличени пенсии и без увеличаване на данъчната тежест. "Разумно е в рамките на този дебат е да бъдем конструктивни, защото това е най-важният закон, който гласува НС", призова той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!