В исокото напрежение между работодателските организации и енергийния министър е потушено. Бизнесът вече не иска оставката на Теменужка Петкова, а управляващите са се ангажирали с реформи още от следващия месец. Това стана ясно след среща в Министерския съвет във вторник.

Промените не се отнасят за тока за бита, изрично уточни председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев. Една от тях ще даде възможност и на фирмите да си купуват дневна и нощна електроенергия. Друга пък ще отвори свободния пазар за всички производители над пет мегавата.

Няма да има протест, каза и Кирил Домусчиев от Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) в отговор на въпроса дали заявения голям протест за 28 февруари ще се състои.

"За да имаме модерна енергетика, а и българската индустрия да получава електроенергия на пазарни цени, за да може да се конкурира с наши конкуренти от съседни и други европейски държави. Един добър диалог се получи и получихме съгласие за всички мерки, които българските работодатели предлагат", добави още Домусчиев.

Работодателските организации настояха за оставката на Теменужка Петкова, след като на 2 февруари тя си „позволи да изрече серия от неистини, което говори или за целенасочено заблуждаване на общественото мнение, или за липса на професионализъм”, твърдят от там. Петкова говори за „свободен“ пазар на електроенергия, върху който държавата не можела да влияе, удобно пропускайки факта, че на същия този „свободен“ пазар на практика участват само две дружества, собственост на държавата, чрез борса, също собственост на държавата, заявиха от АИКБ, БСК и КРИБ, представляващи над 80% от българския бизнес.

Именно заради "неистините и манипулациите, заради неспособността й да се справи с проблемите в сектор „Енергетика“ и, най-вече, заради изоставените реформи", работодателските организации настояха за оставката на Петкова. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram

Баба и внучка готвят в кухнята. -По мое време музиката беше много по-мелодична, казва бабата. -Но бабо, това е миксера.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Любопитно Преди 1 час

Този пробив ще допринесе за прецизни астрономически наблюдения и за изследвания в областта на астрохимията

<p>Сръбският президент заплаши с арести протестиращите в Белград</p>

Вучич: Всички, които утре предизвикат безредици в Белград ще бъдат арестувани

Свят Преди 2 часа

По думите му още през декември е станало ясно, че целта е провеждането на "цветна революция" в Сърбия

<p>Опасната илюзия на европейския ядрен чадър</p>

Al Jazeera: Опасната илюзия на европейския ядрен чадър

Свят Преди 4 часа

Предложението за някаква форма на европейско ядрено споделяне с Франция и Великобритания като защита срещу заплахите от Москва не е ново

Два труса в Югозападна Турция

Два труса в Югозападна Турция

Свят Преди 5 часа

Първият трус е бил със сила 4,6

<p>Трифонов: След решението&nbsp;на КС хаосът в държавата се увеличи</p>

Слави Трифонов: След решението на КС хаосът в държавата се увеличи

България Преди 5 часа

"Ние вече никога няма да знаем какъв е обективният резултат от последните избори", каза той

<p>Украинската армия: Тази&nbsp;информация е&nbsp;фалшива</p>

Украйна за твърдения, разпространени от Тръмп: Информацията е фалшива

Свят Преди 5 часа

Генщабът отбеляза, че украинските сили са се прегрупирали и са се изтеглили на по-благоприятни позиции

<p>Брюксел рискува &quot;тотална изолация&quot;</p>

Унгария: Брюксел рискува тотална изолация, ако продължава да пречи на мира

Свят Преди 5 часа

Петер Сиярто заяви, че от ключово значение е споразумението между воюващите страни по условията за дълготраен мир.

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

България Преди 6 часа

Самолетът е превозил детето до Хамбург

Instagram се срина

Instagram се срина

Свят Преди 6 часа

Не е известно колко хора са засегнати, но според данни на Instagram платформата има над два милиарда активни потребители месечно в световен мащаб

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

България Преди 6 часа

Той се е предал на българските власти на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово"

Това са кандидатите за омбудсман

Това са кандидатите за омбудсман

България Преди 6 часа

Това става ясно от информация на сайта на НС

<p>Зеленски: Русия иска войната да продължи</p>

Зеленски: Условията на Русия за примирие показват, че тя иска войната да продължи

Свят Преди 6 часа

Той коментира 30-дневното примирие във войната

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

Любопитно Преди 7 часа

Според източник романтиката между колегите от "Само убийства в сградата" била „напълно неочаквана“

Наводнения връхлитат Северна Италия

Наводнения връхлитат Северна Италия

Свят Преди 7 часа

До момента няма съобщения за жертви

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Свят Преди 7 часа

Карни ще встъпи в длъжност като премиер на Канада по-късно днес