Ж ителите на ромската махала в село Войводиново съдят страната ни в Страсбург заради принудителното им изселване. То се случи след нападението над командоса Валентин Димов, който беше пребит навръх Богоявление от братята Асен и Борис Пакетови – също живеещи в махалата. Причината за агресията бе забележка за неправилно пресичане.
Роми от Войводиново с дело срещу България в Страсбург
Част от изселените роми, чиито домове се оказаха незаконни, вече водят дела срещу България. 55 души са се обърнали за правна помощ към Българския хелзинкски комитет, каза в ефира на "Здравей, България" по NOVA председателят на организацията Красимир Кънев.
Той поясни, че ромите имат претенции не заради разрушаването на къщите им, а заради прогонването им от селото.
"Беше им отказано да се върнат, което те поискаха няколко пъти. Освен това са били подлагани на унижение и дискриминирани", каза още Кънев. И подчерта, че семействата били прогонени от домовете си още преди да е било установено, че те са незаконни.
Делата, водени от ромите, предизвикаха недоволство у жителите на Войводиново. Жители на селото се бяха събрали на площада в знак на подкрепа на действията на местната власт.
А от местната администрация са категорични, че всичките им действия са били съобразени със закона.
"Не е вярно, че някой е спирал достъпа им до домовете. И не е имало унизително отношение от страна нито на администрацията, нито на полицията", заяви Димитър Тосев, кмет на Войводиново.
В съобщение от 24 април т.г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ, Съда) определи привременни мерки на българското правителство по силата по отношение на 16 лица, роми, бивши жители на с. Войводиново, повечето от които деца, които бяха прогонени от домовете си на 6 януари 2019 г. Тези лица са част от общо 55 лица от Войводиново, жалбоподатели по делото Пакетова и други срещу България (жалба щ 17808/19).
Определените на българското правителство мерки от Съда бяха в три посоки:
1. да предприеме необходимото за алтернативно настаняване на жалбоподателите, като гарантира, че тези от тях, които са деца, няма да бъдат излагани на условия, които са нечовешки/унизителни в нарушение на чл. 3 от Европейската конвенция за правата на човека (Конвенцията);
2. да предприеме мерки за разглеждане на техните молби за общински жилища, които те са подали в средата на февруари до кмета на общ. Марица, обл. Пловдив, но на които не са получили отговор досега, въпреки че с искането им са сезирани също областният управител на Пловдив и министърът на труда и социалната политика;
3. да информира съда по най-бърз начин за изпълнението на тези мерки.
В случай че правителството не изпълни тези мерки, Съдът ще намери нарушение на чл. 34 от Конвенцията.
Пребиха командос в пловдивско село, напрежението ескалира
Жената на командоса: Брутално удрян е в главата
Стотици се събраха в подкрепа на Валентин Димов
Имат ли право ромите във Войводиново да се върнат
Битият командос: Чувах само: „Оставете ме да го довърша”
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!