И звънредно заседание на Столичния общински съвет (СОС) за дейността на Столичното предприятие за третиране на отпадъците се провежда днес.
Ето как общинските съветници и кметът коментираха темата:
Впечатлен съм колко е нараснал броя на експертите по темата за отпадъците в Столичния общински съвет. И са готови да спорят с професионалисти, които са посветили години от живота си на тази тема. Не знам дали това е било тема в СОС в предишните години. Това заяви кметът на София Васил Терзиев на брифинг на "Московска" 33.
Ето какво още каза столичният кмет:
"За съпоставка за 10-те години преди ние да застъпим, познайте колко проверки има в СПТО. Четири за 10 години. До момента ние имаме 15 проверки за година и по-малко. Няма по проверявано дружество в Столична община. Искам да има същия подход и към другите дружества, които имат нужда от спешни реформи, но...Защо ли този завод в с. Яна е толкова приоритетен?
Защото той е на края на веригата на боклука. В боклука има много пари. И когато не се позволява да се правят всичките тези безобразия за които споделяме - битовият отпадък, който се смесва с опасен медицински, за битовия , който се смесва със строителни отпадъци и т.н. За това, че преди нищо не се е рециклирано, а 90 процента се е депонирало. Когато ние заварихме този завод, 90 процента се депонираше. RDF-а, който този завод трябваше основно да произвежда, беше непозната дума. Хората там не бяха запознати какво този завод трябва да генерира, а малкото, което генерираше беше некачествено. не работеше - да припомня и това. Имаше едни 100 млн. за части, които никой не ги знае къде са.
Каква е наградата за това, че подредихме и СПТО започна да работи и започна да има контрол.
Г-н Хекимян наистина помогна да се вдигнат стандартите, защото когато си толкова проверяван, нямаш възможности за много грешки. Заварихме завод, който имаше 7 месеца, докато се запълнят клетките и спасихме София от проблем с боклука.
Но сега колегите от ГЕРБ-СДС, БСП и други се опитват да създадат проблем. И ще ви кажа защо. Има две неща. Едното е чисто икономическото за което говорихме. Това са страшно много пари, които в момента не оттичат, както са оттичали преди. Вторият проблем е чисто политически. Защото, когато създаваш проблеми с боклука и работиш с всички организации, това е един от най-лесните начини да създадеш напрежение в обществото. това е целта. Да се превземе завода и Столичният инспекторат, така че да могат да държат столичната администрация за гушата и да стискат здраво. Целият този театър е абсолютно излишен. Объркват ви с цифри и високопарни заклинания. Има компетентни органи. Дадох ви цифри. Те са редовно в завода. Протоколите, които искат са публични, да си ги поискат".
ГЕРБ-СДС подават сигнал до прокуратурата за нередности в завода за отпадъци на София
В тази част на изказването на Терзиев се включи и Антон Хекимян.
"Това не е вашата Община. Това не е вашата лична община. Вие не сте ходили в завода.", се чу като реплика.
И отговорът на Терзиев: "Господин Хекимян това не е студиото, където да гаменствате. Това не е вашата трибуна. Млъкнете! То се вижда по резултатите. Заводът работи, за разлика от вашето управление. Г-н Хекимян няма нужда всеки ден да доказвате колко сте невъзпитан. Благодаря ви! Спрете се, вие загубихте изборите за кмет. Борите се за икономически интерес, а не за гражданите".
"Поне не лъжа за разлика от вас", отговори на свой ред Хекимян.
"Свидетели сме как експертизата в СОС се повиши през последните три седмици", каза зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.
Тя заяви, че за първи път миналата 2024 г. са били подписани договори и по осемте позиции за реализация на цялото количество произведен RDF.
"Това никога не се случвало преди", каза Бобчева.
През миналата година са депонирани малко над 7000 тона отпадъци, срещу повече от 90 000 през 2023 г., каза зам.-кметът и призова гражданите да сравнят цифрите сами.
Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци
Отпадъци незаконно се депонират във вече запълнените клетки на депо "Садината", което е кражба от държавния бюджет, защото когато зариваш незаконни отпадъци, за които дължиш 55 лева на тон, а не ги плащаш, вече е престъпление. Това заяви на брифинг общинският съветник Ваня Григорова от "БСП за България" на извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС) на тема случващото се в столичното предприятие за третиране на отпадъци.
Григорова каза, че при посещение в завода от БСП са намерили около 4000 тона РДФ (твърдо гориво от отпадъци - бел. ред.) и пластмаса, които никъде не са отбелязани, защото се намираха извън рамките на завода за третиране на отпадъци, което е незаконно. Обяснението беше, че тези отпадъци са констатирани от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и има предписание те да бъдат преместени, каза Григорова. До 9 април отпадъкът трябваше да бъде изнесен към циментовите заводи и топлофикации в страната, а пластмасата трябваше да бъде продадена, допълни тя. По думите й обаче това не се е случило, а отпадъкът е бил изхвърлен в депо "Садината".
Иван Таков заяви, че от БСП все още не са получили ясен отговор какво се случва в завода за отпадъци. Не сме получили данни колко тона са постъпили, колко са рециклирани и излезли от завода, както и какво е количеството на депонираните отпадъци. Таков подчерта, че след по-малко от месец изтичат договорите с фирмите за почистване на града и попита защо още не е насрочен нов конкурс за избор на фирми. Общинският съветник каза още, че няма ясен отговор какво се случва с РДФ инсталацията и съобщи, че по над 20 млн. лв. на година плащат столичани за развозването на софийския РДФ из цялата страна.
Имало десетки на брой проверки от РИОСВ, в които не се отчитали нарушения, каза Таков. Той обърна внимание, че от седмици призовават кмета да покаже констативните протоколи от проверките на РИОСВ. "Искаме да видим какви са констатациите в тях и защо ги крият, след като няма нарушения и проблеми", каза Таков.
Той посочи, че след като не са получили данни, те са си направили техен баланс, според който по подадени данни в завода на входа са влезли 408 582 тона боклук, от тях рециклируемите материали са малко над 14 000 тона, РДФ са 89 000 тона, депонирани са 27 600 тона отпадъци, оползотворени отпадъци, каквото и да значи това 96 000 тона. Накрая остават едни 135 000 тона, които неясно къде отиват, заяви Иван Таков. Той призова да се получи ясен отговор къде са тези 135 000 тона и какви са тези 96 000 тона, които са оползотворени.
* Видеото е архивно!
Не пропускайте още от Vesti.bg:
"Това може да е последното ни мирно лято в Европа"