„Големият въпрос, който стои пред нас, е защо трета поредна година, при три различни избора – национални, европейски и местни, при условия когато ГЕРБ ерозират от времето, скандалите, корупцията и злоупотребата с власт, въпреки това българите не припознават БСП като по-добрата алтернатива”, коментира президентът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев.
„Това е големият въпрос, който трябва да бъде обсъден на Националния съвет, а и в целия период до Конгреса. Това не беше направено 2017 г., не беше направено след загубата на европейските избори. И ако сега се тръгне по същата линия да заметем нещата под килима, не ни очаква добра перспектива и за следващите парламентарни избори”, заяви Станишев преди днешния Национален съвет на БСП.
БСП остра за оценката на Станишев за Борисов: Неадекватна
Той смята, че основната причина за загубите на левицата се дължат на подмяна на характеристиките на партията в последните години.
„БСП оцеля в прехода, защото се социалдемократизира и пое твърд европейски курс. Стана приемлива за голяма част от българите. Сега ние виждаме, че БСП губи основни свои характеристики в резултат на политическа линия. От програмна и идейна партия, БСП се превръща в лидерска партия, в която демократичното начало е потиснато. Така БСП се превръща от демократична в авторитарна партия”, анализира Станишев и добави, че Корнелия Нинова се обявява за консервативна и традиционалистка.
Станишев добави още, че БСП се е самоизолирала от европейското социалдемократическо семейство и е поела курс на патриотарство, традиционализъм и евроскептицизъм.
Президентът на ПЕС коментира и искането на оставки в партията, зад което застава и той.
„Оставките не са най-важното. Най-важното е дали има желание за осмисляне на грешките и за промяна, която да разшири доверието към БСП и да се спечелят следващите избори”.
Според Станишев стартирането на цикъла за избор на ново ръководство и председател на партията се използва, за да се манипулират нещата и отново да не се води същинска дискусия и анализ, а да се мине по процедурните хватки.
„Нещо, в което Кирил Добрев е много добър, но не и в печеленето на избори”, подчерта Станишев.
„Пленумът ще мине напрегнато. За мен е важно да се направи точна преценка на резултатите от изборите, по възможност с по-малко предубеденост и противопоставяне, което може да бъде конструктивно”, заяви от своя страна депутатът от БСП Янаки Стоилов.
„Алтернативният анализ в много висока степен е верен. Нека видим другия, тъй като трябва да се установи дали фактите, върху които се води дискусията са едни и същи. От там нататък е важно да се търсят решения, които могат да използват, това което БСП постигна на изборите на определени места. Оставката на Нинова не е реалистична в момента. Въпросът е да се проследят тенденциите, защото проблемите в БСП се натрупват от много години”, коментира Стоилов.
Станишев обясни защо БСП загуби евроизборите
Друг член на вътрешнопартийната опозиция, Георги Гергов каза, че сега не е моментът да се занимават с оставки и подчерта, че той не е искал такива.
„Сега трябва да направим анализ и да видим какво правим. БСП е повишила подкрепата си с 40 000 гласа, което е нищо. Генерална промяна е необходима. Битката не е моя или на някого, битката е за партията”, заяви Гергов и добави, че подкрепя провеждането на пълен цикъл отчети и избори в БСП на всички нива.
Димитър Дъбов пък посочи, че партията не е успяла да изпълни целта си да удвои числеността на общинските си съветници и кметовете на общините.
„Даването на добра оценка, след проведените избори е нелогично, защото подобни резултати няма”, коментира той.
Не на това мнение е Георги Гьоков. Според него искането за оставки на председателя на щаба и председателя на партията не е на дневен ред, защото отговорността за изборните резултати е на организациите по места.
„Резултатите не са толкова черни колкото са изкарани в паралелния анализ”, посочи Гьоков и припомни, че кандидатът на БСП е спечелил президентските избори.
Председателя на Националния предизборен щаб Кирил Добрев отвърна на критиките на Станишев, като заяви, че БСП подобрява резултата си, спрямо предходните местни избори и увеличава популярността си сред младите хора в България.
„Наложително е Партията на европейските социалисти да вземе отношение по въпросите с честността на изборния процес в България”, призова Добрев. „Това е един от начините, по който ще можем да дадем сигнал и да направим крачка в посока предотвратяване на тези порочни практики. За пореден път на избори се наблюдава намеса от страна на МВР и други държавни институции в процеса, която е в полза на управляващите. Държавата не предприема необходимите мерки и за прекратяване на корпоративния и контролиран вот, натиска върху българските граждани, особено в малките общини, където основен работодател е общинската администрация”.
„Приема ли ПЕС за нормални изборните практики в България и с какво може да допринесе те да бъдат преодолени?”, попита Добрев.
Той подчерта, че БСП трябва да ангажира и целия си юридически и експертен потенциал, с който да подпомогне парламентарната си група при изработването на законодателни текстове, които да променят и дори спрат в зародиш практиките, които опорочават изборния процес. „650 хиляди са невалидните бюлетини”, обяви Добрев.
„Това трябва да стане незабавно преди следващите национални избори”, допълни заместник-председателят на левицата. Социалистите обмислят организирането на редица публични дискусии в тази посока, където да бъдат поканени и представители на граждански и неправителствени организации, които следят от години изборния процес.
„Искаха моята оставка пред журналистите, вътре на пленума нямаше дискусия по този въпрос”, заяви след заседанието на Националния съвет лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Преди дни група социалисти разпространиха алтернативен критичен анализ, в който ясно се заявява, че Нинова трябва да подаде оставка. Негов автор е Чавдар Георгиев - член на Националния съвет. Причината, според авторите е провал на местния вот, след който БСП отсъства от управлението на общините в половин България.
„Пленумът прие решение за започване на процес на нови избори в партията, през април преди конгреса ще имаме пряк избор на председател”, посочи Нинова.
„Приехме решение структурите по места да започнат анализа всяка една конкретно за своя резултат. Да стартираме отчетно-изборната кампания от 1 декември, която да приключи през май догодина и през април преди конгреса да имаме пряк избор на председател. В отчетно-изборната кампания да се отчете изтеклият мандат, анализът на резултатите и да се номинират кандидатури от структурите по места. Ще имаме нови общински председатели, нови областни председатели, предложения за делегати на конгреса, номинации за председател с пряк избор и т.н. Започваме този процес на нови избори в партията. Ние го наричаме цикъл - отчет и избори”, поясни Нинова.
Пленумът на БСП одобри и алтернативния държавен бюджет на партията за 2020 г. В него е разписано освобождаване от данък върху доходите от труд до навършване на 26 години, необлагаем минимум от 500 лв. за всяко дете. Намаляване на ставките на ДДС за лекарствата до 9%, а за месото, млякото, яйцата и хляба до 5%. Максимален осигурителен доход от 3900 лв., минимална работна заплата от 650 лв. и минимална добавка за нощен труд от 35%.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!