С толичният общински съвет обсъжда решението, с което да възложи на кмета на София Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента "Паметник на Съветската армия", който е държавна собственост, от Княжеската градина.
Идеята е скулптурните фигури и барелефи да бъдат разположени в Музея за изкуството от периода на социализма към Националната галерия или върху друг подходящ терен извън централната градска част на София.
Паргов: Паметникът на Съветската армия е международно защитен
Идеята за преместването на спорния паметник породи напрежение сред някои политически сили, които организираха и протест пред Столичната община, както и жива верига около самия монумент, предаде DarikNews.bg
В доклада, публикуван на интернет страницата на СОС, е записано, че се изисква от областния управител на София да "предприеме всички необходими фактически и правни действия" по преместването на паметника.
Трайков: Това не е руски паметник, а пропагандно съоръжение
В един момент напрежението пред общината ескалира, а срещу сградата започнаха да летят яйца. Протестиращи заляха входа на институцията с червена боя.
Председателят на СОС временно прекрати заседанието, след като научи, че пред общината има партийни лидери, а от общинските съветници от сътоветните сили са слезли при тях.
В доклада, публикуван на интернет страницата на СОС, е записано, че се изисква от областния управител на София да "предприеме всички необходими фактически и правни действия" по преместването на паметника.
През тази седмица решението бе одобрено от Комисията по култура и образование и от Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика към СОС.
БСП прави общонационална подписка за запазване на Паметника на съветската армия
Монументът е изграден с пропагандна цел, така че „да бъде на централно място, за да се минава постоянно покрай него и да упражнява своето политическо-възпитателно значение“, посочват вносителите на предложението за преместване на паметника. Те цитират протокол на общинската управа на Столична голяма община от 1947 г.
"Към днешно време тази пропагандна цел е отпаднала, а с нея и необходимостта от централното му местоположение, с което доминира над всички български институции (храм-паметника „Александър Невски“, Софийския Университет „Свети Климент Охридски“, Народното събрание и др.). Монументът не е свързан с реално историческо събитие и няма стойността на памет(ник) за такова. В този смисъл този монумент, който нарича армия, окупационна за страната ни, „освободителка“, носи заблуда за младото поколение, което не е свидетел на онова време и не го е изучавало в училище", посочват още вносителите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!