П ремиерът Бойко Борисов отказа срещата си с македонския президент Георге Иванов, която бе планирана за утре сутрин. Премиерът е разпоредил и на външния министър Екатерина Захариева също да не приема македонския президент.
„Президентът Георге Иванов знае прекрасно, че единственото, което искаме за Македония, е европейска интеграция, влизане в ЕС и НАТО, просперитет и свързаност”, заяви Борисов.
„Когато беше боят в парламента на Македония, тогава първият, на когото се обадиха и президентът Георге Иванов, и Зоран Заев, и Никола Груевски, бях аз. Направих всичко възможно да помогна да се реши въпросът мирно“, посочи той. „Към президента Георге Иванов винаги съм се отнасял с огромно уважение”.
Президентът на Македония: няма да подпиша договора за промяната на името
Разбраха се: името е Република Северна Македония
„Винаги във всяко свое изказване съм започвал с това, че по никакъв начин не се месим в работата на институциите на Македония, в спора за Гърция за името”, обясни Борисов причината за отказа си да се срещне с македонския президент.
От българското външно министерство потвърдиха, че срещите са отказани, тъй като не искаме да се намесваме във вътрешните работи на нашата съседна държава.
"Нашата позиция е принципна и е ясна, както и на цялата международна общност. Ясна е и позицията на президента на Република Македония. Българското правителство не вижда смисъл да бъде използвано във вътрешнополитическите дебати в Скопие“, заявиха от МВнР. "Ключово за бъдещото развитие на нашата съседна държава е интеграцията в ЕС и НАТО и тя не бива да бъде поставена под въпрос“, подчертаха още от българското външнополитическо ведомство.
Държавният глава на Македония е вече в България на официално посещение. Новината за двете отказани срещи дойде в момента, когато българският и македонският президенти поднасяха венци на Паметника на незнайния войн.
Македонският президент Георге Иванов снощи в обръщение заяви, че няма да подпише договора за промяна на името на Македония
Той подчерта, че в сряда за първи път е бил запознат с текста на договора и процеса на договаряне с Гърция. Иванов каза, че на срещата, която имал сутринта с премиера Зоран Заев и с външния министър Никола Димитров им казал, че това е техен личен договор.
“Целият този преговорен процес беше безотговорен и непрозрачен, поради което се стигна до този резултат“.
Иванов също така зададе реторичния въпрос каква е била целта на преговорите – дали "за да се приемат всички гръцки искания и ултиматуми“?
„С такъв договор се отварят много повече въпроси, отколкото се затварят. Гърция изпълни максималистичните си искания. Това, което направи с македонците в Гърция, сега с този договор ще го направи и с македонците в Македония.“
Според президента договорът за името – Република Северна Македония – изтрива историята на страната. Той също така призова да „не се оскверняват“ целите на държавата - "ЕС и НАТО не могат да са алиби“.
След като направи констатацията, че „този договор не обединява, а поляризира обществото“, Георге Иванов подчерта, че няма да го подпише.
Разбраха се: името е Република Северна Македония
Реакциите след новото име на Македония
Хиляди македонци поискаха предсрочни избори с протест
120 секунди е продължила срещата между Георге Иванов, министър-председателя Зоран Заев и външния министър на страната Никола Димитров. По време на разговора вчера Заев и Димитров е трябвало да информират президента на страната за постигнатото до този момент относно преговорите за името с Гърция.
Македонски медии съобщават от свои източници в президентството, че щом двамата министри са влезли в кабинета на Иванов, той ги е попитал имат ли потвърдено споразумение с Гърция. Те са му отговорили утвърдително и той е заявил, че няма нужда срещата да продължи.
Споразумението, договорено вчера между премиерите Заев и Ципрас, предвижда страната да се нарича Република Северна Македония. Очаква се то да бъде подписано от външните министри на двете страни този уикенд. След това трябва да бъде гласувано в македонския парламент и ако той го одобри, ще е необходим подписът на президента.
Ако Иванов откаже да го подпише, документът ще бъде върнат в парламента. Ако споразумението мине на второ гласуване, президентът ще трябва да го подпише, посочва Асошиейтед прес.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!