П ред парламента започна вторият за деня протест в защита на Никола Минчев, който бе по-рано днес бе отстранен от поста председател на Народното събрание с гласовете на депутатите на ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и "Има такъв народ".
Събитието бе организирано във Фейсбук под наслов: "Мафията отстрани Минчев: да защитим европейска България без мафия".
Движението пред сградата на парламента остана блокирано до късно вечерта. В по-късните часове възникнаха спорове между хора на протеста. Наложи се намесата на полицията и упражняване на сила, за да бъдат разтървани. Не се стигна до сериозни инциденти и наранявания. Имаше арести.
По-рано, когато депутати от "Възраждане" излязоха от НС, част от протестиращите тръгнаха след тях с викове. В крайна сметка полицията успокои напрежението и депутатите на „Възраждане” се качиха на колите си и си тръгнаха.
Протестиращите изпълниха част от пространството на площад "Народно събрание".
Премиерът Кирил Петков излезе заедно с останалите депутати от управляващата коалиция пред сградата на Народното събрание, за да се срещне с протестиращите.
Той носеше мегафон и се качи на циментовата платформа до стълбището пред централния вход на парламента.
"България има целия шанс да бъде европейска, нормална, цивилизована страна. Само заедно можем да го направим", обяви Петков.
"Промяната дойде, не могат да ни върнат обратно", подчерта Петков. Неговата реч бе посрещната с викове "Заедно", "Никола" и "Мафията вън". "Сега ще има вот на недоверие, той да не ви разочарова, каза премиерът. Това е една от стъпките, които ще преминем", увери министър-председателят.
Корнелия Нинова също се качи на своеобразната трибуна да се изкаже, но бе освиркана от множеството. Тя каза, че днес е започнала истинската битка с мафията.
Пред демонстрантите говориха и няколко министри, като Даниел Лорер, който обеща да продължи битката за промяна.
Според генерал Атанас Атанасов "в момента се извършва преврат, който е режисиран от Москва". Протестиращите изпращаха с аплодисменти управляващите и с освиркване представителите на опозицията.
Тошко Йорданов от ИТН беше призован няколко пъти от протестиращите и когато изелзе, те го замеряха с бутилки с минерална вода и други предмети.
Никола Минчев бе предсрочно освободен със 125 гласа "за". "Против" освобождаването му бяха 113 депутати. Един народен представител се въздържа.
Депутатите отстраниха председателя на парламента Никола Минчев
В социалните мрежи се организира още една демонстрация в подкрепа на Минчев. Акцията е планирана за 18:30 часа пред Народното събрание и е под надслов "Мафията отстрани Минчев: да защитим европейска България без мафия".
След гласуването днес Минчев заяви в кулоарите на парламента, че се е въздържал да гласува за собственото си отстраняване. "Новият председател ще бъде избран от новосформираното мнозинство. Аз само ще гласувам, ще преценя как когато видим кой ще бъде кандидатът", заяви той.
Искането за оставката на Никола Минчев бе внесено на 15 юни с подписите на 120 депутати от "Има такъв народ", ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане". Сред мотивите са посочени нарушение на Конституцията и правилника на парламента, както и възпрепятстване на нормалната законодателна дейност и провеждането на ефективен парламентарен контрол.
Никола Минчев от ПГ на "Продължаваме Промяната" бе избран за председател на 47-то Народно събрание на 3 декември миналата година. Неговата кандидатурата бе предложена от Кирил Петков.
Вижте още:
Първи реакции след отстраняването на Никола Минчев
ИТН: Имаме национален предател и то с доказани факти
Минчев: Председателят става жертва, когато мнозинството стане малцинство
Кирил Петков: Минчев стана жертва на коалицията между ГЕРБ, „Възраждане“ и ДПС
Депутатите отстраниха председателя на парламента Никола Минчев
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!