Земеделският министър Мирослав Найденов заяви тази сутрин, че инспекторите ще бъдат еднакво строги към всички по отношение на качеството на храните и при нарушения може да се стигне дори до затваряне на магазини от големи вериги.
"През миналите дни станахме свидетели и на нарушения на големи и уважаващи себе си търговски вериги. Ще бъдем строги към всички, независимо от това колко са големи и какво представляват", каза Найденов в интервю за Би Ти Ви тази сутрин.
Той съобщи, че е разпоредил да се подготви законодателен пакет за увеличаване на глобите при нарушения, а при повтаряне на нарушението да се затварят търговските обекти.
Земеделският министър каза, че в момента за връщането на храни към производителите глобата е от 2 до 4 хил. лева за първо нарушение, от 4 до 6 хил. лева - за второ.
"При първо нарушение предлагам минимум 10 хил. лева глоба, при второ да се затваря обектът. Това ще го обсъдим, тези неща да стават все по-публични, защото няма по-голяма санкция от това тези неща да се изнасят и няма по-добро наказание от публичното. Българинът се респектира от строгите санкции", каза Найденов.
Той отговори утвърдително на въпроса дали може да се стигне до затваряне на магазини от големите търговски вериги, като уточни, че ще се затваря обектът-нарушител, а не цялата верига.
Нещата по Черноморието по отношение на храната, която се предлага се подобряват, каза Найденов по повод извършените там 10 хил. проверки от инспектори на агенцията по храните.
Ако искаме да бъдем добра туристическа дестинация, която да не привлича с алкохолен туризъм само, а и с добра кухня, тези мероприятия трябва да продължат, категоричен бе той.
Министърът посочи, че в момента се уточнява процедурата как точно ще става насочването на храни със скоро изтичащ срок на годност или нарушен търговски вид към социално слаби.
Храните ще бъдат подготвени за социално слабите през хранителни банки, принципът ще бъде предложен от социалното министерство, те имат готовност това да се случи, обясни Найденов.
Друг въпрос, който трябвало да се реши е тези храни да не се облагат с ДДС, тъй като сега храните, които се унищожават в екарисажите не се облагат с ДДС и трябва да се намери начин търговците да са заинтересовани да ги предлагат за социално слабите граждани.
"Този въпрос лично се следи от премиера Борисов. Когато му докладват от финансовото министерство, че няма да се случат злоупотреби, тогава ще бъде даден зелен светофар и ще реализираме тази идея по най-бързия начин", уточни Найденов.
Във връзка с прогнозата на "Булгаргаз" за увеличаване цената на газа с 20% и за това дали това покачване ще се отрази на цените на хранителните продукти, Найденов коментира, че не очаква поскъпване, което да се усети, тъй като на борсите някои храни пък поевтиняват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!